MOA Julemagasin_2023_277x210_EMAG | Page 78

AMFI MOA | JULEMAGASIN

Loppesupermarked med vind i seilene

Brukt er i vinden som aldri før . Å la andre få nytte av det du ikke har bruk for lenger , og samtidig tjene penger på det , er nesten blitt en folkesport .
Kirppis er et butikkonsept som lar deg som privatperson selge og kjøpe brukte ting på en enkel måte . Den første butikken åpnet i 2020 , og i dag popper det opp nye Kirppis-loppemarkeder i et nesten forrykende tempo over hele landet .
12 . august åpnet Kirppis på AMFI Moa , og loppesjef Marie Vatn Skarsvåg er strålende fornøyd så langt .
- Det har gått veldig bra , det er trøkk hele tiden og enkelte ganger , slik som i høstferien , var det nesten helt kaos . Interessen for det nye butikkonseptet har vært stor .
- Mange er nysgjerrige , og daglig er det folk inne for å forhøre seg om hvordan man kan komme i gang med å selge brukt .
Med seg i butikken har hun tre ansatte , samt en samboer som stepper inn som handyman ved behov . Selv er Marie halvstudert økonom . Etter to år på NTNU la hun til side lærebøkene da hun fikk høre om Kirppis . Inspirasjonen og ideen fikk hun av sin kusine i en familiemiddag . Hun satte raskt i gang med å sjekke ut muligheten for å kunne åpne sin egen butikk , noe hun lenge hadde hatt lyst til .
På bildet : Marte Drejer Haldorsen og Marie Vatn Skarsvåg
- Læringskurven har vært bratt , fra før har jeg bare litt erfaring fra Kiwi , men jeg har fått mye hjelp fra Kirppis , forteller den 22 år gamle butikksjefen .
Konseptet Kirppis går ut på at du leier en stand i butikken , avhengig av hvilken kategori du skal selge i . Marie forteller at den mest populære kategorien er klær , spesielt dameklær . Men også herreklær har vokst , og nylig fikk butikken en egen avdeling for dette . Det er også stor pågang av folk som ønsker å kjøpe brukte klær til sine håpefulle . Leker er også blitt en stor kategori .
- Det kommer veldig mye leker , og de mest populære lekene vi får inn går veldig raskt ut igjen , avslutter Marie .
Slik fungerer Kirppis
1 . Book en stand på kirppis . no eller i butikken . Du kan leie en eller flere standtyper , avhengig av hva du vil selge . Barn , Dame & Herre , Hjem & Fritid , Hobby .
2 . Registrer tingene du vil selge i din kundeprofil . Dette gjør du i ro og mak hjemme , prisen bestemmer du selv .
3 . Ta med tingene til butikken , skriv ut prislapper i butikken og still ut tingene på standen din .
4 . La tingene selge seg selv og følg med på salget hjemmefra .
78