Min Drift & Vedlikehold 4/2023 | Page 44

� DRIFT
ARROW-CI Med 4004 nyinstallerte solcellepaneler på taket vil Otto Olsen hvert år spare miljøet for store mengder CO2-utslipp .

Med 4004 nyinstallerte solcellepaneler på taket vil produksjonsselskapet hvert år spare miljøet for CO 2

-utslipp tilsvarende omtrent 1 400 000 kWh ! Og når vi vet at 1 kWt utgjør rundt 400 gram CO 2
, kan bedriften skilte med en reduksjon på rundt 560 tonn CO 2 i året . – Dette vil både sikre oss mer forutsigbare strømkostnader til eget forbruk , men er også en miljøbesparelse av betydning , sier daglig leder hos Otto Olsen , Kjetil Høgbakken . – Med tanke på at det aller meste av produksjonen skjer i perioden mai – august , er det estimert at det vil bli produsert ca . 1 000 000 kWh til eget forbruk og de resterende 400 000 kWh vil bli solgt til strømnettet , legger han til .
Bærekraft i praksis Bærekraftsansvarlig Anders Vieth Rør hos Solcellespesialisten AS er ikke i tvil om at Otto Olsen har gjort et både viktig og riktig valg . Han mener prosjektet er et godt eksempel på bærekraft i praksis , og oppfordrer selskaper som sitter på store næringseiendommer til å være med på å medvirke til det grønne skiftet .
44