DRUŠTVO ŠČITNICA-MOJ DRAGULJ SE PREDSTAVI ….
NASTANEK DRUŠTVA V KRANJU
Društvo je bilo uradno registrirano 2. aprila 2014 in je v letošnjem letu vstopilo že v svoje 2 leto delovanja. Povod za ustanovitev je bilo veliko vprašanj, ki so se v zvezi z boleznijo porajala nekaterim pacientkam in na katera nismo našle ustreznih odgovorov. Ko smo se družile, smo ugotovile, da nismo osamljene in da se podobne, relativno nespecifične težave, ki jih ne znamo pripisati ničemur, pojavljajo pri vseh.Nastala je ideja, da se med seboj povežemo, si izmenjujemo informacije in izkušnje, si pomagamo, kadar in če se bolezensko stanje poslabša ipd. Pet poameznic se je skupaj odločilo, da se ustanovi samostojno društvo v Kranju, kamor se bodo po pomoč lahko zatekli vsi, ki jih pestijo bolezni ščitnice in iščejo odgovore, saj na Gorenjskem ni tirologov, zato nas obravnavajo samo osebni zdravniki. Med drugim smo si zadali tudi cilj, da bomo še neodkritim pacientom skušali skrajšati mukotrpno pot do postavitve ustrezne diagnoze in napotitve k tirologom, ki bodo zanje znali ustrezno poskrbeti. Bolezni ščitnice so namreč pogosto zelo težko prepoznavne, zaradi česar do postavitve diagnoze lahko mine tudi več let. Društvo za pomoč ščitničnim bolnikom Gorenjske Ščitnica-moj dragulj, združuje bolnike in skuša z ozaveščanjem laike in stroko opozarjati na težave te bolezni in vseh težav, ki spremljajo te bolezni.V društvu smo združeni posameznikia, ki smo na lastni koži občutili vzroke, znake in posledice ščitničnih obolenj in smo to pripravljeni deliti z drugimi.
V Sloveniji je več 150.000 bolnic in bolnikov in vsako leto se odkrije več sto novih bolnikov.
KAKO DELUJE DRUŠTVO ?
Sedež društva je v Kranju, kjer potekajo tudi redna mesečna srečanja vsak 1.ponedeljek v mesecu in Čvek skupina vsako 3.sredo v mesecu - vsa srečanja so ob 18.00 uri v OŠ Simon Jenko Kranj, Podružnica Center, Komenskega ulica 2- pri Prešernovem gaju. Želja je, da bi sčasoma enakomerno pokrili celo Gorenjsko s skupinami za samopomoč, ker vemo, kako pomembno je za bolnika,da pridobi čim hitreje in kar največ informacij. Zaradi bolezni ščitnice se »ne umre«,, vendar pa so to kronične bolezni, ki jih je potrebno dosmrtno zdraviti z ustrezno, praviloma hormonsko terapijo, bolezni same pa podobno kot vse kronične bolezni, pomenijo bistveno poslabšano kakovosti življenja.
Na mesečnih skupinah si člani- v letu dni je članstvo naraslo na 150 članov - , izmenjujemo izkušnje in se izobražujemo,razdelimo pisna gradiva, ki jih pripravimo, večkrat pa imamo tudi predavanja strokovnjakov — specialistov s področja bolezni ščitnice.Enkrat letno društvo, ki ga vodijo izključno prostovoljke, pripravi srečanje » Dan za ščitnico » z zanimivimi predavanji, na katerih sodelujejo tudi najbolj priznani slovenski tirologi, psiholgi, nutricisti in drugi strokovnjaki, ki s svojim znanjem