„Spaces of the Holocaust” to ekspozycja prezentująca historię Majdanka, Bełżca
i Sobiboru – trzech niemieckich obozów funkcjonujących w dystrykcie lubelskim podczas drugiej wojny światowej. Jako ośrodki natychmiastowej zagłady Żydów stały się kluczowymi elementami tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Tę największą w dziejach zbrodnię ludobójstwa cały świat określa dziś mianem Holokaustu.
Choć to właśnie Holokaust dominuje w treści wystawy – jako czynnik łączący trzy tytułowe miejsca – to jej ramy wykraczają poza ten aspekt historii. Autorzy opisują również m.in. szeroki, ale też regionalny kontekst prześladowań Żydów w okupowanej Polsce, rolę Lublina w niemieckiej polityce terroru oraz losy Polaków więzionych na Majdanku. W sekcjach dotyczących poszczególnych obozów zawarta jest również część opowiadająca o powstawaniu
i funkcjonowaniu na ich terenach współczesnych miejsc pamięci, które tworzą dziś jedną instytucję pod szyldem Państwowego Muzeum na Majdanku.
Jak informują kuratorzy we wstępie:
Okupowana przez Niemców Polska,
a w szczególności Lubelszczyzna, odegrała kluczową rolę w nazistowskich planach eksterminacji europejskich Żydów. Główne obozy zagłady, obozy koncentracyjne i obozy pracy przymusowej, a także getta utworzone w tym regionie podczas drugiej wojny światowej stanowiły sieć organizacji masowej zagłady, którą z czasem określono mianem Holokaustu. Jako pierwsze w dziejach muzeum utworzone na terenie poobozowym Państwowe Muzeum na Majdanku skupia dziś trzy miejsca pamięci: Majdanek, Bełżec
i Sobibór. Są one połączone nie tylko formalnie, w obecnej strukturze, ale przede wszystkim w kontekście historycznym jako obozy zagłady. Tworzą tym samym unikatową Triadę Pamięci, która dokumentuje historię zbrodni popełnionych przez niemieckich nazistów, upamiętnia ich ofiary oraz sprawuje opiekę nad dziedzictwem tych miejsc – tytułowych Przestrzeni Holokaustu.
Wystawa została opracowana w angielsko-niemieckiej wersji językowej
i zostanie w pierwszej kolejności zaprezentowana w Holandii i Niemczech. Na jej podstawie opracowaliśmy również specjalny program edukacyjny, który wykorzystamy we współpracy z lokalnymi szkołami i instytucjami partnerskimi. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi zwiększymy w tych krajach świadomość na temat tragicznej historii tysięcy ofiar Majdanka, Bełżca i Sobiboru, a także zachęcimy młodych ludzi do odwiedzenia tych miejsc w przyszłości.
Wystawa „Spaces of the Holocaust: Majdanek, Bełżec, Sobibór” jest częścią projektu realizowanego pod tym samym tytułem w ramach programu Young People Remember International. Program finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec dzięki fundacji EVZ.
13
Wystawa opracowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku
Kuratorzy i scenariusz wystawy:
Łukasz Mrozik, Magdalena Petruk
Wersja językowa: angielsko-niemiecka
Tłumaczenie na j. niemiecki: LINGWAY s.c.