Muzeum POLIN, wspólnie z trzydziestoma instytucjami kultury z całej Polski, podjęło inicjatywę stworzenia cyfrowej bazy obiektów związanych z historią i kulturą polskich Żydów. Zdigitalizowano tysiące przedmiotów i dokumentów, które od teraz dostępne są „za jednym kliknięciem”.
W portalu znajdziemy dzieła sztuki – od XIX wieku, przez dwudziestolecie międzywojenne i okres powojenny. Wśród nich obraz-asamblaż „Noc” Jonasza Sterna
z 1974 roku. Szczególne miejsce
w „Kolekcjach” zajmują dzieła sztuki współczesnej m.in. „Warkocz” Krystyny Piotrowskiej czy prace Wilhelma Sasnala. Równie istotną część kolekcji stanowią tysiące zdjęć archiwalnych dokumentujących codzienne życie Żydów w Polsce, jak
i różnorodne przedmioty codziennego użytku. Znaleźć można osobiste archiwalia jak fotografię Augusty z d. Zamenhof Hermelin z dziećmi, obiekty historyczne np. odznakę przyznawaną przez Szkołę Pielęgniarstwa w Warszawie
w dwudziestoleciu międzywojennym czy popularną puderniczkę z prasowanym różem marki Helena Rubinstein wyprodukowaną
w Nowym Jorku w 2 poł, XX wieku. Portal
„Kolekcje” to również miejsce, gdzie
o tragedii warszawskiego getta opowiadają zaś niemi świadkowie, np. przedmioty takie jak szyld dentystki Berty Kacenelenbogen.
Ponadto w portalu „Kolekcje” zgromadzono 50 nagrań historii mówionej – świadectwa osób, których losy opowiadają historię polskich Żydów.
„Kolekcje” stanowią różnorodną bazę wiedzy, która może być wykorzystywana do wielu celów: badawczych, historycznych, dydaktycznych czy kulturoznawczych. Kierowana jest również do wszystkich pasjonatów historii i kultury Żydów (i nie tylko).
„Jest to łatwe w obsłudze, polsko
i angielskojęzyczne narzędzie skonstruowane w taki sposób, aby zainteresować odbiorców zwięzłą i atrakcyjną formą wizualną, pozwolić im podążać za prezentowanymi historiami obiektów, twórców czy zjawisk, a także umożliwić pogłębienie wiedzy poprzez prosty dostęp do zweryfikowanych przez ekspertów zbiorów. W związku z tym jestem przekonana, że portal „Kolekcje” będzie dobrze służył szerokiej publiczności: zarówno profesjonalistom – historykom i badaczom – jako nowe źródło przydatne do analiz historycznych, genealogicznych czy kulturoznawczych; kadrze nauczycielskiej, studentom i uczniom – są to bowiem wartościowe materiały edukacyjne do lekcji historii, WOS-u i języka polskiego. Jak również, a może przede wszystkim, pasjonatom, osobom zainteresowanym historią lub pragnącym dopiero po raz pierwszy spotkać się z dziedzictwem polskich Żydów online” – mówi Aldona Modrzewska, kierowniczka działu zbiorów Muzeum POLIN. Kolekcja jest ogólnodostępna i będzie stopniowo powiększana.
Aldona Modrzewska dodaje: „Sukcesywnie
w portalu będziemy udostępniać treści przygotowane przez uznanych twórców oraz badaczy różnych dziedzin. Będą to m.in.: Beata Chomątowska, Dorota Jarecka, Piotr Filipkowski, Jacek Leociak, Joanna Ostrowska, Karolina Sulej, Katarzyna Uchowicz czy Anna Zapalec.”
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami promocyjnymi w formie video:
Zbiory dostępne są na stronie:
13