Memoria [PL] Nr 87 | Page 6

ocalałych z Holokaustu, Clementine Smith podkreśliła wartość poszukiwania innowacyjnych, przemyślanych sposobów wykorzystania technologii w celu zachowania ich pamięci dla przyszłych pokoleń.

Przyszłość: podejście do sztucznej inteligencji nastawione na współpracę

Podczas konferencji wzywano rządy do poprawy kompetencji cyfrowych edukatorów, studentów i badaczy, aby umożliwić im krytyczne korzystanie

z narzędzi AI i rozpoznawanie dezinformacji generowanej przez AI.

Dr Rik Smit z Uniwersytetu w Groningen zauważył, że częścią rozwiązania jest przejrzystość i etyka w projektowaniu

i opowiadał się za tym, aby firmy AI konsultowały się z ekspertami podczas projektowania generatywnych narzędzi AI. Dr Smit zachęcał nas do zadania sobie pytania: jaki problem to narzędzie ma rozwiązać? I kto na tym korzysta? Ostrzegał również, że uregulowanie prawne nie zawsze jest odpowiedzią, wyjaśniając, że „Big Tech kocha uregulowania prawne. To strategia PR: jesteśmy tak znaczący, że musimy podlegać regulacjom prawnym”.

Dr Samuel Merrill z Wydziału Socjologii

i Centrum Cyfrowych Badań Społecznych Uniwersytetu w Umeå zachęcał ekspertów ds. Holokaustu, aby nie unikali współpracy

z ekspertami spoza swoich dziedzin: „Nie nauczymy się swoich języków, nie rozmawiając ze sobą. Istnieje silny argument za tym, aby zaprosić informatyków, by zasiedli z nami przy stole” – powiedział.

Gdy konferencja dobiegała końca, doradca IHRA, dr Robert Williams, namalował pełen nadziei obraz: „Wyobraźcie sobie studenta w odległym zakątku świata, gdzie dostęp do formalnej edukacji jest ograniczony. Ma komputer i dostęp do Internetu. Dzięki sztucznej inteligencji może uczyć się

o złożoności Holokaustu i życia żydowskiego w bogaty, pomysłowy, interaktywny sposób. Może mieć dostęp do autentycznych źródeł. Może oglądać świadectwa w swoim własnym języku. Może używać chatbotów lub wirtualnych asystentów edukacyjnych, aby mieć dostęp do spersonalizowanej edukacji w sposób, który wcześniej był poza wyobraźnią”.

„Jednak jeśli nadal będziemy pracować

w oddzieleniu od siebie”, ostrzegał, „bitwa będzie przegrana”.

IHRA, z jej wyjątkową siecią ekspertów

i kontaktów rządowych, została zidentyfikowana jako organizacja, która mogłaby działać jako organizator dla różnych grup, opracowując wskazówki

i wzmacniając zobowiązania rządowe do podejmowania szeroko zakrojonych wysiłków na rzecz digitalizacji.

Chociaż prelegenci na konferencji byli reprezentantami różnych dziedzin, ich przesłanie było ujednolicone: nie możemy rozwiązać globalnego wyzwania, działając lokalnie i w ramach własnej bańki przedmiotowej. Historycy, informatycy, decydenci i edukatorzy muszą ze sobą współpracować, jeśli chcemy zobaczyć zastosowania sztucznej inteligencji, które szanują złożoność pamięci o Holokauście.

26