Memoria [PL] Nr 84 | Page 4

„ŚWIATŁO PAMIĘCI”

DLA DR. PIOTRA SETKIEWICZA – KIEROWNIKA CENTRUM BADAŃ MUZEUM AUSCHWITZ

Muzeum Auschwitz

– Dr Piotr Setkiewicz jest, bez cienia wątpliwości, najlepszym na świecie specjalistą od historii obozu Auschwitz – powiedział dr Piotr Cywiński. – Nasza cała dzisiejsza edukacja, wystawiennictwo, ale też narracja przewodnicka czy wydawnictwo zawdzięczają mu ogromnie wiele. Osobiście zaliczam Piotra Setkiewicza do grona historyków, którzy wywarli największy wpływ na moją własną pracę badawczo-historyczną. I wiem, że nie jestem w tym odczuciu odosobniony – dodał dyrektor.

– Czuję się naprawdę zaszczycony. To wyjątkowa nagroda za, jak rozumiem, całokształt mojej wieloletniej pracy naukowej. Jestem wdzięczny nie tylko za to wyróżnienie, ale przede wszystkim za nieustanne wsparcie oraz pomoc ze strony koleżanek i kolegów ze wszystkich części Muzeum, a szczególnie z Centrum Badań, z którymi na co dzień dzielimy się ideami, pomysłami i wskazaniami do źródeł archiwalnych – powiedział dr Piotr Setkiewicz.

– Mam poczucie, że dzięki tej codziennej pracy udaje nam się zadać kłam obiegowym opiniom, jakoby dziś o historii Auschwitz nie jest się

w stanie napisać już nic nowego

i wartościowego. Na pewno nie powiedzieliśmy tu jeszcze ostatniego słowa – podkreślił.

Dr Piotr Setkiewicz związany jest z Muzeum Auschwitz od 1988 r. Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim

w Krakowie, a w 1999 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach obronił pracę doktorską pt. IG Farben-Werk Auschwitz 1941–1945.

Pracę w Muzeum rozpoczął w Dziale Naukowym. W latach 2001-2007 był kierownikiem Archiwum. W 2008 r. został kierownikiem Działu Naukowego, przemianowanego w 2014 roku na Centrum Badań. Głównymi polami jego badań są kwestie związane z zatrudnieniem więźniów

w niemieckim przemyśle i historia podobozów Auschwitz.

Autor kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii Auschwitz oraz kilkunastu publikacji. Są to m.in. „Z dziejów obozów IG Farben Werk Auschwitz 1941-1945”, „Życie prywatne esesmanów w Auschwitz”, czy „Nie poczuwam się do żadnej winy… Zeznania esesmanów

z załogi KL Auschwitz w procesie przed Najwyższym trybunałem Narodowym

w Krakowie.” Dr Piotr Setkiewicz jest też współautorem nowych opracowań analizujących początki obozów Auschwitz, Birkenau, początków Zagłady oraz rozbudowy obozu w świetle materiałów źródłowych. Kierował również pracami zespołu historyków Muzeum nad nowym „Kalendarzem wydarzeń w KL Auschwitz”.

Dr Piotr Setkiewicz jest także współautorem scenariusza Nowej Wystawy Glównej Muzeum, a także autorem scenariusza Nowej Wystawy Polskiej. Jako główny ekspert Muzeum brał udział w tworzeniu scenariusza wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” podróżującej po wielu miejscach świata i przygotowanej wspólnie z firmą Musealia.

Jest on także autorem wielu lekcji internetowych Muzeum, a także jednym

z ekspertów podcastu „O Auschwitz”.

Światło Pamięci, to nagroda ustanowiona i przyznawana przez dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau za wybitny wkład

w edukację o Auschwitz i Zagładzie. Jest ona uhonorowaniem osób zajmujących się podtrzymywaniem i przekazywaniem pamięci o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Dotychczas nagrodą tą zostali uhonorowani: Profesor Władysław Bartoszewski, Krystyna Oleksy, Avner Shalev, Serge Klarsfeld, Luis Ferreiro oraz Romani Rose.

Dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz, został uhonorowany „Światłem Pamięci” – najwyższą nagrodą Miejsca Pamięci Auschwitz. Wyróżnienie wręczył mu dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

4