Memoria [PL] Nr 79 | Page 6

NABÓR NA POLSKO-NIEMIECKIE SEMINARIUM „JAK RADZIĆ SOBIE

Z TRUDNĄ PRZESZŁOŚCIĄ”

Miejsce Pamięci Auschwitz

Do udziału zapraszamy nauczycieli

i nauczycielki szkół podstawowych

i ponadpodstawowych oraz studentów

i studentki magisterskich studiów pedagogicznych lub historycznych z Polski

i Niemiec, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują temat II wojny światowej, niemieckich nazistowskich obozów oraz Holokaustu. Językiem seminarium będzie język angielski, dlatego w formularzu aplikacyjnym należy zadeklarować znajomość tego języka na poziomie umożliwiającym czynny udział w seminarium (min. poziom B2). Seminarium odbędzie się w Niemczech (Muzea i Miejsca Pamięci Buchenwald

i Sachsenhausen) 18-24 lipca 2024 r. oraz

w Polsce (Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau) 2-6 października 2024 r. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie, wyżywienie, transport na miejscu i program merytoryczny. Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu na i wyjazdu z miejsc seminarium oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

W seminarium może wziąć udział po 10 osób z Polski i z Niemiec. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego online.

Przy kwalifikacji pod uwagę będą brane:

• Udział w konferencjach/seminariach/ szkoleniach metodycznych/edukacyjnych dotyczących tematu II wojny światowe

i Holokaustu zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym organizowanych zarówno stacjonarnie, jak i online w ostatnich pięciu latach.

• Udział w wydarzeniach poszerzających wiedzę o Polsce lub Niemczech (np. uczestnictwo w spotkaniach promujących historię i kulturę Polski w Niemczech/ historię i kulturę Niemiec w Polsce, wjazdy indywidualne lub grupowe do Polski/do Niemiec itp.) organizowanych zarówno stacjonarnie jak i online w ostatnich 5 latach

Komisja dokona wyboru i stworzy listę rankingową na podstawie informacji zawartych w formularzu. O udziale w seminarium będzie decydowała liczba zdobytych punktów za wymienione w formularzu osiągnięcia.

W przypadku osiągnięcia takiej samej liczby punktów przez więcej niż jedną osobę o kolejności będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

W seminarium może wziąć udział po

5 nauczycieli i studentów z każdego z krajów.

W przypadku mniejszej liczby zgłoszeń studentów, ich miejsca mogą być zajęte przez nauczycieli. Analogicznie będzie w odwrotnej sytuacji.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 maja 2024 r. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie wysłana do 31 maja 2024 r.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że w ubiegłym roku wziąłem udział w seminarium i mogłem odwiedzić miejsca pamięci Buchenwald, Sachsenhausen i Auschwitz-Birkenau. Dla mnie jako nauczyciela było ważne, że mogłem zajrzeć za kulisy oraz poznać i wypróbować koncepcje i propozycje edukacyjne oferowane przez wszystkie trzy miejsca pamięci. Moja refleksja na temat tego jak przygotować grupę i podsumować wizytę w miejscu pamięci jest teraz głębsza. Równie ważne było dla mnie spotkanie i wymiana doświadczeń z kolegami

z Polski. Rozmawialiśmy nie tylko o miejscach pamięci i o metodach pracy z tematyką Holokaustu, ale także o uczeniu historii

i wartości, systemach szkolnych a z czasem także o Bogu i świecie, w którym żyjemy.

Spędziłem fantastyczny czas z fantastycznymi ludźmi. Rezultatem seminarium będzie, mam nadzieję wkrótce, długofalowa wymiana naszych uczniów. Jeśli znasz swoich sąsiadów, nie ma miejsca na strach i uprzedzenia”. (Marco Nauhardt, Niemcy).

POBIERZ

wstępny program seminarium

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz ogłasza nabór na polsko-niemieckie seminarium „How to Deal with a Difficult Past? – Educational Perspectives on National Socialism, Shoah and the Second World War”. Jest ono organizowane we współpracy z Muzeami i Miejscami Pamięci Buchenwald i Sachsenhausen.