Memoria [PL] Nr 79 | Page 10

integracyjnym będą dostosowane do potrzeb ukraińskich nastolatków.

Komponent 3. Zrozumieć przeszłość. Przedmioty, ludzie, opowieści

Sercem naszego muzeum jest wystawa stała – podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności, opowiadana z różnych perspektyw, wieloma głosami. W ramach projektu planujemy modernizację wybranych stanowisk multimedialnych oraz przygotowanie nowych nagrań na audioprzewodniki.

Rozwijać będziemy też portal internetowy Wirtualny Sztetl poprzez nowe publikacje o zabytkach kultury żydowskiej, historii, a także współczesnym życiu żydowskim w Polsce. Na portalu Polscy Sprawiedliwi, poświęconym Polakom, którzy pomagali ratować Żydów podczas Zagłady, a także Żydom, którzy pomagali innym Żydom, będą nadal publikowane historię ratowania wraz z towarzyszącą im dokumentacją. Planujemy też opracowywać

i upowszechniać naszą kolekcję wywiadów historii mówionej.

Będziemy również digitalizować swoje zbiory i publikować je

w Internecie, a także wydawać kolejne części z serii podręczników skierowanych do profesjonalistów w muzeach regionalnych

i prywatnych kolekcjonerów w całej Polsce, które zawierać będą rekomendacje i dobre praktyki w zakresie zarządzania kolekcją judaików.

Komponent 4. Budowanie relacji i zrozumienia. Programy dla szerokiej publiczności i społeczności lokalnych

Jesteśmy ważną instytucją kultury i miejscem dyskusji o pasjonującej, często trudnej, historii polsko-żydowskiej. W ramach projektu zaoferujemy szerokiej publiczności program do wystawy „(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata

i wydarzenia kulturalne z okazji różnych rocznic. Latem wraz

z zespołem POLIN na Łące zaprosimy gości do wspólnego spędzania czasu z muzyką, poezją i filmem pośród zieleni obok muzeum.

Jesienią będziemy świętować 10. rocznicę otwarcia naszego muzeum. Chcemy zorganizować festiwal pełen atrakcji. Jedną

z najważniejszych będzie 10. edycja Nagrody POLIN przyznawanej osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz zachowania pamięci o historii polskich Żydów.

Mobilna wystawa „Muzeum na kółkach poświęcona historii

i kulturze polskich Żydów odwiedzi 10 miejscowości, przede wszystkim tych do 50 tys. mieszkańców. Każdej wizycie towarzyszyć będzie program wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych współtworzony przez lokalnych partnerów projektu. Wystawa, którą stworzyliśmy w 2013 roku, odwiedziła już ponad 100 miejscowości w całej Polsce.

Dofinansowano: