Memoria [PL] Nr 76 | Page 14

pamięci Holokaustu”, wyjaśnia Azoulay.

„Na początku podchodziłem do tego projektu z pewnym wahaniem, nie byłem pewien, w jaki sposób jako artysta mógłbym przedstawić pamięć Holokaustu”, tłumaczy Azoulay. „Poza tym sparaliżowała mnie narodowa tragedia, do której doszło 7 października. Czułem się niezdolny, by malować, nie znajdowałem sposobu na właściwe wyrażenie siebie w obliczu zatrważającego smutku, jaki stał się udziałem narodu żydowskiego. Projekt Yad Vashem, w który się zaangażowałem w pewnym sensie uruchomił we mnie źródło nowej siły, sprawił, że wróciłem do malowania, przywrócił mnie do życia”.

„Wystawa „Bigger Than Me” Shaia Azoulay to nie tylko wyjątkowy pokaz sztuki, lecz także głęboki testament względem ewoluującej natury pamięci o Holokauście”, zauważa Dani Dayan, Dyrektor Instytutu Yad Vashem. „Odkrywcza podróż, jaką przebył Shai Azoulay i podczas której odkrył swoją relację z Holokaustem odzwierciedla drogę, jaką przedstawiciele przyszłych pokoleń będą musieli odbywać w świecie pozbawionym fizycznych więzi z Ocalonymi z Holokaustu. Praca Shaia Azoulay świetnie pokazuje, że nawet jeśli dany temat może z początku nas przerastać, nasza łączność z nim pozostaje, przypominając nam o tym, iż spuścizna Holokaustu ma dla nas wszystkich wymiar nie tylko historyczny, lecz także głęboko osobisty”.

O Artyście:

Shai Azoulay urodził się i wychował w rodzinie Żydów sefardyjskich w Kirjat Szemona. Azoulay odkrył swoją malarską pasję podczas podróży po Dalekim Wschodzie po odbyciu służby w Siłach Obronnych Izraela. Po uzyskaniu stopnia licencjata (BFA) w Akademii Sztuki i Designu Bezalel artysta zdobył wykształcenie na tym samym poziomie (BA) w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Hebrajskim, a w 2007 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie (MFA) na Akademii Bezalel. Od 2010 roku Azoulay pracuje jako wykładowca w ramach zewnętrznych programów Akademii Bezalel oraz w jej ortodoksyjnym oddziale. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Izraelu i na całym świecie.

O Programie Rezydencji:

Program Rezydencji prowadzony przez Dział Kultury i Zaangażowania Publicznego umożliwia artystom reprezentującym różne dziedziny sztuki wizytę w Instytucie Yad Vashem oraz czerpanie inspiracji ze zbiorów Światowego Centrum Pamięci Holokaustu, prowadzonych tam programów, kontaktu z pracownikami oraz z rozciągających się tam panoramicznych widoków.