Memoria [PL] Nr 74 (11/2023) | Page 6

jestem bardzo wdzięczny, że mogłem zobaczyć i usłyszeć to wszystko, o czym mówiono i co zawierał ten program, a także brać w nim udział” – napisał jeden z osadzonych.

„Wspaniale! Doskonale zaprojektowana podróż przez niechlubną odrażającą historię oddająca atmosferę panującą na terenie byłego obozu Auschwitz i Birkenau. Budząca najskrytsze emocje dotykająca wrażliwości, zmuszająca do głębokiego zastanowienia się nad tym, do czego może doprowadzić obojętność, przyzwolenie wręcz akceptacja tego czym jest rasizm, nazizm, dyskryminacja itp., itd. Nikt po obejrzeniu, udziale w tym projekcie, nie może pozostać obojętnym. Oby jak najwięcej takich projektów i takiego prowadzenia. Bardzo dobra praca!” – czytamy w refleksjach.

Projekt wzbudził duże zainteresowanie poza krakowskim okręgiem Służby Więziennej. – Na specjalną prośbę program został jednorazowo zrealizowany w Zakładzie Karnym w Nysie. Być może podczas następnej odsłony do projektu zostanie dołączonych kilka jednostek podlegających OISW w Opolu – powiedział Piotr Supiński.

Projekt realizowany jest w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście od 2008 r. Początkowy było on skierowany do wychowawców i pracowników nadzoru oraz osadzonych podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie, jednak w następnych latach zajęcia odbywały się wielu innych regionach, przede wszystkim południowej i środkowej Polski. Dziś projekt „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” odbywa się w ramach pobytów studyjnych organizowanych przez MCEAH, a w zajęciach uczestniczą funkcjonariuszki i funkcjonariusze Policji, Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej.