Memoria [PL] Nr 74 (11/2023) | Page 12

SZKOLENIE W ZAKRESIE BUDOWANIA POTENCJAŁU

NA WĘGRZECH

Decydenci oraz edukatorzy z całych Węgier wzięli w tym miesiąc udział w specjalnych warsztatach poświęconych kwestii zniekształcania obrazu Holokaustu. Program szkoleniowy w zakresie budowania potencjału w odniesieniu do kwestii zniekształcania obrazu Holokaustu został opracowany przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Upamiętnienia Holokaustu IHRA we współpracy z UNESCO oraz Fundacją Zachor. Jego celem jest wspieranie uczestników w identyfikowaniu oraz odnoszeniu się do kwestii zniekształcania obrazu Holokaustu w ich własnym środowisku pracy.

IHRA

ZNIEKSZTAŁCANIE OBRAZU HOLOKAUSTU

Zniekształcanie obraz Holokaustu to przybierające na sile zjawisko umniejszania powagi i znaczenia Holokaustu. Jest ono bardziej złożone i trudniejsze do zidentyfikowania niż zaprzeczanie Holokaustowi. Może prowadzić do antysemityzmu oraz stosowania mowy nienawiści i przemocy.

Chociaż Holokaust to jedno z tych wydarzeń historycznych, w odniesieniu do których prowadzi się wiele badań naukowych, to nawet potwierdzone fakty wciąż podlegają zniekształcaniu. Należyte zrozumienie Holokaustu jest kluczowe u progu nowej epoki, w której Ocalonych z Holokaustu oraz jego naocznych świadków jest wśród nas coraz mniej.

Program szkoleniowy w zakresie budowania potencjału w odniesieniu do kwestii zniekształcania obrazu Holokaustu Sojuszu IHRA ma na celu wyposażenie decydentów i edukatorów w umiejętności, wiedzę oraz narzędzia niezbędne do identyfikowania oraz odnoszenia się do tego ważnego zjawiska społecznego.

„Holocaust to wydarzenie, które ukształtowało obecny obraz świata i które nadaje mu kierunek rozwoju. Niezbędne jest odniesienie się do niego na wszystkich poziomach – narodowym, europejskim i międzynarodowym. Broniąc pamięci Holokaustu możemy lepiej chronić naszą własną przyszłość jako demokratycznych i ukierunkowanych na przestrzeganie praw człowieka państw narodowych”, powiedział podczas wydarzenia David Deutsch z globalnego zespołu IHRA działającego przeciw zniekształcaniu obrazu Holokaustu.

Warsztaty, które odbyły się w Budapeszcie były częścią szeroko zakrojonego programu wspierającego rozwijanie umiejętności, wiedzy i budowanie potencjału wśród decydentów i edukatorów. Na początek 2024 roku zaplanowano ich kolejną odsłonę. Źródła dodatkowe, takie jak stworzone przez Sojusz IHRA narzędzia do przeciwdziałania zniekształcaniu obrazu Holokaustu Toolkit Against Holocaust Distortion, mają na celu wspieranie polityków i decydentów w pełnieniu w ramach swoich instytucji, rządów i społeczności funkcji ambasadorów zmiany, wraz z kampanią #ProtectTheFacts, która pokazuje, jak przeciwstawiać się zniekształcaniu obrazu Holokaustu.