Memoria [PL] Nr 73 (10/2023) | Page 17

historycznych relacji stanowi jedno z tych wyzwań. Inne wyzwania to cyfryzacja i postęp partii prawicowych w Europie.

Wobec tego musimy zastanowić się, czy wystawy historyczne w przyszłości wystarczą, by sprostać wyzwaniom naszego zdigitalizowanego społeczeństwa. Jak osiągnąć to, by młode pokolenia, przyszli wyborcy – którzy mam nadzieję nie zagłosują na ruchy radykalne – poruszą swoje serca, nawet jeśli są przyzwyczajeni do widzenia najokropniejszych rzeczy w mediach społecznościowych? Nie zazdroszczę pracownikom Miejsc Pamięci tego zadania transformacji w przyszłość”.

Leonore Bellotti, była więźniarka sowieckiego specjalnego obozu w Sachsenhausen: „Uważam to za niezwykle istotne, że Fundacja i jej Miejsca Pamięci, które przyciągają wielu gości z kraju i zagranicy, są wspierane w swojej różnorodnej pracy upamiętniania. Ponieważ chciałam również wesprzeć pracę Miejsca Pamięci, kilka lat temu przekazałam cenne pamiątki z obozu, gdzie razem z matką byłyśmy więzione, a także gdzie poznałam mojego przyszłego męża, do Miejsca Pamięci Sachsenhausen. Z tego niewielkiego, co mieliśmy, wykonaliśmy małe rękodzieła, które miały dla nas ogromne znaczenie. Te niewielkie osobiste przedmioty z obozu specjalnego przechowywaliśmy w rodzinie przez dziesięciolecia ze szczególną starannością, ponieważ przypominały nam o najtrudniejszym okresie naszego życia. Cieszę się, że teraz zostaną zachowane na stałe w miejscu ich powstania i opowiedzą o naszym losie”.

Fundacja Brandenburskich Miejsc Pamięci (SBG), założona w 1993 roku, jest niezależną fundacją prawa publicznego, która zarządza Miejscem Pamięci i Muzeum Sachsenhausen, Miejscem Pamięci i Muzeum Ravensbrück, Miejscami Pamięci więzienia Brandenburg-Görden i ofiar mordów poprzez eutanazję w Brandenburg an der Havel, Miejscem Pamięci i Spotkań Leistikowstraße w Poczdamie oraz Miejscem Pamięci w Lieberose-Jamlitz i Miejscem Pamięci Marszu Śmierci w Belower Wald jako oddziałami Sachsenhausen. Celem fundacji jest przypominanie o terrorze, wojnie i rządach przemocy, promowanie publicznego dialogu na ten temat i umożliwienie godnego upamiętnienia ofiar przestępstw reżimu narodowosocjalistycznego, a także radzieckiej okupacji i NRD. Kraj Brandenburgia w tym roku wspiera działalność SBG kwotą około 4,03 miliona euro, a dodatkowe 3,56 miliona euro pochodzi od rządu federalnego.