Memoria [PL] Nr 73 (10/2023) | Page 14

30 LAT FUNDACJI BRANDENBURSKICH MIEJSC PAMIĘCI

Fundacja Brandenburskich Miejsc Pamięci (SBG) świętowała dzisiaj swoje 30-lecie na zaproszenie dyrektora SBG, Prof. Dr. Axela Drecolla, we wspólnej uroczystości z Dr. Dietmarem Woidke, premierem kraju Brandenburgia. Obok premiera Woidke i dyrektora Muzeum i Miejsca Pamięci Ravensbrück, Dr. Andrei Genest, w zastępstwie za Prof. Dr. Axela Drecolla,

w uroczystości wzięli udział także minister kultury i nauki, Dr Manja Schüle, Aaron Sagui, Poseł Państwa Izrael, Ib Katznelson, ocalały z obozu koncentracyjnego Ravensbrück, oraz Leonore Bellotti, była więźniarka sowieckiego specjalnego obozu w Sachsenhausen. Claudia Roth, pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, przekazała pozdrowienia wideo.

Fundacja Brandenburskich Miejsc Pamięci

UROCZYSTOŚĆ JUBILEUSZOWA W KANCELARII PAŃSTWOWEJ W POCZDAMIE

Dr. Andrea Genest, dyrektor Muzeum i Miejsca Pamięci Ravensbrück, w zastępstwie za Prof. Dr. Axela Drecolla, powiedziała: „Utworzenie Fundacji Brandenburskich Miejsc Pamięci w 1993 roku było przełomowe dla przyszłego kierunku Miejsc Pamięci w całej Republice Federalnej, które wkrótce przekształciły się w nowoczesne muzea historii. Jesteśmy teraz w sytuacji, w której głos polityczny i moralny ocalałych przestaje być słyszalny. To bolesna próżnia, którą można wypełnić tylko wspólnym wysiłkiem, łącząc krytyczną świadomość historyczną z jednoznacznym odrzuceniem antysemityzmu, rasizmu i społecznego wykluczenia. Budynki i zabytki historycznych miejsc zbrodni są punktami odniesienia pamięci. Muszą być zachowane na stałe. Miejsca Pamięci potrzebują środków ludzkich i finansowych, aby sprostać nowym wyzwaniom, takim jak cyfrowa rewolucja i praca edukacyjna.“

Dr. Dietmar Woidke, premier kraju Brandenburgia, powiedział: „Nie do końca można zrozumieć niewyobrażalne zbrodnie rządów narodowosocjalistycznych. Jednak istnieją miejsca w Brandenburgii, które czynią te zbrodnie i cierpienia bardziej namacalnymi. Miejsca, które wstrząsają i przytłaczają. Fundacja Brandenburskich Miejsc Pamięci dba o te miejsca z dużą empatią, jasną wizją i wyjątkową wiedzą historyczną, które uwydatniają polityczny terror minionego wieku. Przypomina i ostrzega, że przeszłość nie może się powtórzyć. Dlatego właśnie kraje Brandenburgia i Republika Federalna Niemiec założyły Fundację 30 lat temu. Była to z pewnością niełatwa misja, którą podjęła Fundacja. Jednak Sachsenhausen, Ravensbrück, Brandenburg an der Havel i Belower Wald są dziś miejscami wielokulturowymi, otwartymi miejscami pamięci i znaczącymi muzeami historii, do których niedawno dołączyły Jamlitz oraz Miejsce Pamięci i Spotkań Leistikowstraße w Poczdamie. Moje serdeczne podziękowania i uznanie kieruję do dyrektora Axela Drecolla oraz wszystkich, którzy pracują na rzecz Fundacji zarówno zawodowo, jak i jako wolontariusze. Zapewniam, że rząd kraju nadal będzie wspierać tę niezastąpioną pracę”.

Minister Kultury i Mediów Claudia Roth: „Godne upamiętnienie i zaangażowanie społeczeństwa w badanie historii zbrodni nazistowskich to od 30 lat główny cel i drogowskaz Fundacji Brandenburskich Miejsc Pamięci. Dzięki dogłębnej wiedzy specjalistycznej, zaangażowaniu i wizji, zespół Axela Drecolla stworzył żywe miejsca pamięci i nauki, które adresowane są do młodych ludzi i coraz bardziej zróżnicowanych grup docelowych za pomocą nowoczesnych ofert edukacyjnych. Fundacja w znaczący sposób przyczynia się do tego, że ofiary terroru narodowosocjalistycznego reżimu oraz ofiary komunistycznego ucisku w strefie okupacji radzieckiej i w NRD nie zostaną zapomniane. Dzięki tej cennej pracy Fundacji miejsca pamięci cieszą się wielkim uznaniem zarówno krajowym, jak i międzynarodowym jako instytucje upamiętniania. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom Fundacji, którzy z zaangażowaniem wspierają pracę na rzecz kultury pamięci w Niemczech”. Dr. Manja Schüle, minister kultury i nauki kraju Brandenburgia: „Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych jest i pozostaje wstrząsająca: ludzie zostali porwani, upokorzeni, torturowani i zamordowani. Dziś wciąż świadkowie opowiadają o tych wydarzeniach – wyraziste, zaangażowane, zapadające w pamięć, pomimo upływu tylu lat. Dzięki temu możemy zrozumieć, że to, co się wydarzyło, może się powtórzyć – ale nigdy nie powinno. Szczególnie młodzi ludzie powinni mieć styczność z historią, aby skonfrontować się z antysemityzmem, rasizmem i nacjonalizmem współczesnym. Fundacja Brandenburskich Miejsc Pamięci przypomina o terrorze, wojnie i przemocy od 30 lat. Wkrótce będziemy musieli opowiadać historię Holokaustu i zbrodni nazistowskich bez ocalałych. Miejsca Pamięci jako autentyczne miejsca stają się jeszcze ważniejsze. Życzę Fundacji odwagi i sukcesów przez kolejne dziesięciolecia!”.

Ib Katznelson, ocalały z obozu koncentracyjnego Ravensbrück: „Stajemy dzisiaj na rozstaju dróg, na którym Fundacja Brandenburskich Miejsc Pamięci stoi w obliczu wyzwań równie ważnych, co przed 30 laty. Przyśpieszający proces przekazywania żywych wspomnień na rzecz przekazywania