SEMINARIUM EHRI W PRADZE: „NAUKOWCY ANGAŻUJĄ EDUKATORÓW I VICE VERSA”
Zbiory cyfrowe EHRI
Pierwszy dzień Seminarium poświęcony był zbiorom cyfrowym EHRI, w tym niedawno udostępnionemu Repozytorium Geoprzestrzennemu, Portalowi EHRI, serii podcastów „For the Living and the Dead” (Dla żywych i umarłych) oraz publikacjom online. Uczestnicy żywo zaangażowali się w dyskusje na temat przydatności tych narzędzi w nauczaniu oraz ich znaczenia podczas pracy w klasie. Ponadto Zuzana Pavlovská, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Żydowskiego w Pradze, przedstawiła rekomendacje IHRA dot. uczenia się i nauczania o Holokauście. Następnie swoje prezentacje przedstawili Kiera Fitzgerald (z londyńskiej biblioteki The Wiener Holocaust Library) oraz Martin Liepach (Fritz Bauer Institut Frankfurt am Main), którzy opowiedzieli o inicjatywach edukacyjnych prowadzonych w ich miejscach pracy. Dzień zakończył się zwiedzaniem z przewodnikiem historycznej praskiej dzielnicy żydowskiej, w tym Staronowej Synagogi, Synagogi Klausowej, Synagogi Pinkasa oraz starego Cmentarza Żydowskiego.
Terezín
Drugiego dnia grupa wyruszyła do Terezína, dawnego miasta garnizonowego, które reżim narodowosocjalistyczny wykorzystywał jako getto, w szczególności dla Żydów z „Protektoratu” oraz Rzeszy. Na miejscu uczestnikom seminarium przedstawiono plany przemodelowania Miejsca Pamięci oraz jego program edukacyjny. Podczas zwiedzania dawnego kompleksu grupa poznała bliżej historię getta Theresienstadt, w tym zagadnienia związane z życiem codziennym jego więźniów.
Następnego dnia uczestnicy pochylili się nad zagadnieniem wykorzystania źródeł pierwotnych i materiałów edukacyjnych. Interaktywna sesja moderowana przez Janę Turanską poświęcona była materiałom edukacyjnym oferowanym przez serwis Centropa. Russell Alt-Haaker (IfZ) przedstawił publikację „The Persecution and Murder of the European Jews by Nazi Germany, 1933–1945” (Prześladowania i morderstwa na europejskich Żydach przez nazistowskie Niemcy 1933-1945) oraz podkreślił wartość tego wyjątkowego źródła, w szczególności dla edukatorów. Ponadto, Jan Šteffl (Muzeum Żydowskie w Pradze) przedstawił szczegóły swojego projektu doktoranckiego poświęconego kwestiom biomedycznym po procesach norymberskich. Ostatnim punktem planu tego dnia było ponowne zwiedzanie Muzeum Żydowskiego w Pradze, a następnie Synagogi Klausowej oraz Synagogi Maisela.
Lidice
Czwartego dnia uczestnicy Seminarium odwiedzili Lidice, miejsce o historycznym znaczeniu dla Republiki Czeskiej. W 1942 r. oddziały niemieckiej policji dopuściły się masakry na mężczyznach z miejscowości Lidice, porwań kobiet i dzieci oraz zrównania całej wioski z ziemią. Podczas wizyty na terenach dawnej wioski oraz w muzeum Miejsca Pamięci uczestnicy mieli okazję zobaczyć Zbiory Sztuki Pięknej w Lidicach, eksponowane w galerii sztuki stworzonej w nowej części wsi zbudowanej po wojnie. Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy Seminarium zapoznali się z narzędziem MemoMap Prague stworzonym przez Instytut Masaryka, instytucję partnerską wchodzącą w skład konsorcjum EHRI, której działalność zaprezentowała Aneta Plzáková.
Wrażenia
11 sierpnia, po pięciu intensywnych dniach, Seminarium dobiegło końca. Jego zakończeniu towarzyszyły refleksje na temat wycieczki do Lidic oraz podsumowanie, które przedstawiła Pavla Niklová, Dyrektorka Muzeum Żydowskiego w Pradze. Emma Abbate, nauczycielka szkoły średniej z Włoch, podzieliła się swoimi wrażeniami oraz przemyśleniami na temat Seminarium:
„Zaangażowana społeczność edukatorów gotowa dzielić się swoim doświadczeniem stworzyła doskonałą atmosferę dla tej pouczającej i wzruszającej wyprawy”.
Yonathan Bar-On, nauczyciel z Izraela podkreślił konieczność bliższej współpracy między środowiskiem akademickim a osobami zaangażowanymi w edukację o Holokauście:
„Naukowcy angażują edukatorów i vice versa: wykładowcy i nauczyciele pracują ramię w ramię, uczą innych i uczą się od innych. Niestety nieczęsto mamy ku temu okazję (wykładowcy i nauczyciele szkół średnich rzadko się spotykają w jednym gronie)”.
W dniach od 7 do 11 sierpnia br. Muzeum Żydowskie w Pradze we współpracy z Centrum Studiów nad Holokaustem Uniwersytetu Historii Współczesnej Liebniza zorganizowało pierwsze międzynarodowe Seminarium EHRI adresowane do edukatorów uczących na temat Holokaustu w takich instytucjach edukacyjnych, jak szkoły, muzea oraz miejsca pamięci. Siedemnastu edukatorów z dwunastu krajów zebrało się w historycznej dzielnicy Pragi Josefov dzięki uprzejmości Muzeum Żydowskiego. W ramach wydarzenia dyskutowano na temat wyzwań w edukacji o Holokauście oraz zgłębiano sposoby, w jakie EHRI wraz ze swoją siecią kontaktów mogą zachęcać do wdrażania innowacyjnych praktyk pedagogicznych.
EHRI