„NACJONALIZM, ANTYSEMITYZM
I HOLOKAUST” DLA NAUCZYCIELI AUSTRIACKICH SZKÓŁ
Odpowiedzią na te wyzwania w Pädagogische Hochschule Tirol jest nowy dwusemestralny kurs pt. „Nacjonalizm, Antysemityzm i Holokaust – Historia i Teraźniejszość”. Został on opracowany we współpracy z koordynatorami sieci Tiroler ERINNERN:AT programu OeAD i jest skierowany do nauczycieli szkół średnich, zawodowych i politechnicznych.
Kurs dostarcza podstawowej wiedzy dydaktycznej i merytorycznej na temat życia żydowskiego w Tyrolu, terroru i prześladowań, oporu oraz kultury pamięci. Prezentuje też różne materiały i ćwiczenia edukacyjne, które mają pokazać możliwości współczesnego nauczania o nacjonalizmie, Holokauście i antysemityzmie. Połączenie tych tematów z wyraźnym odniesieniem do teraźniejszości czyni ten kurs pierwszym tego rodzaju w Austrii. Kurs prowadzony jest merytorycznie przez pracowników sieci ERINNERN:AT Tirol i wykładowców Pädagogische Hochschule.
Punktem kulminacyjnym kursu będzie trzydniowa wycieczka do Berlina, która jest realizowana we współpracy z Haus der Wannsee-Konferenz. Dla tego miejsca pamięci jest to pierwsza współpraca w ramach kursu prowadzonego na europejskiej uczelni pedagogicznej Od 2020 roku dyrektorem Haus der Wannsee-Konferenz jest urodzona w Austrii Deborah Hartmann. Dla niej współpraca z PH Tirol i ERINNERN:AT jest szczególnie ważna, ponieważ przyczynia się do połączenia teorii z praktyką edukacyjną.
„Centrum pamięci i edukacji skupia się na działaniach edukacyjnych związanych z poszczególnymi grupami zawodowymi. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do doskonalenia umiejętności przekazywania treści z zakresu historii i polityki. Ważne jest dla nas również refleksja nad związkami i różnicami między historycznymi a współczesnymi przejawami antysemityzmu w międzynarodowej wymianie” – powiedziała Deborah Hartmann.
„Jesteśmy bardzo dumni z realizacji tej współpracy, ponieważ zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności jako organizacji edukacyjnej, która ma za zadanie pielęgnować i przekazywać kulturę pamięci. W nowoczesnych i cywilizowanych społeczeństwach nie ma miejsca na terroryzm, wykluczenie i prześladowania. Poprzez ten kurs na poziomie uczelni chcemy wnieść trwały wkład w proces ‘Nie zapominania’. Chciałbym szczególnie podziękować partnerom projektu oraz naszym zaangażowanym pracownikom” – powiedziała Regine Mathies, rektorka Pädagogische Hochschule Tirol.
Więcej informacji o kursie można znaleźć tutaj.
Nauczanie o nacjonalizmie, Holokauście i antysemityzmie stoi przed dużymi wyzwaniami: Jak na proces nauki wpływa rosnący dystans czasowy do okresu narodowego socjalizmu? Jak nauczyciele mogą właściwie reagować na nasilające się antysemityzm i rasizm? Co to oznacza dla nauczania, gdy skład uczniów staje się coraz bardziej zróżnicowany
i różnorodny?
Dom Konferencji w Wannsee