przedsiębiorcy, instytucje publiczne, a także potomkowie oświęcimskich żydów. Stworzony niespełna cztery lata temu park jest nie tylko lubianym miejscem odpoczynku dla mieszkańców i turystów, ale też wyjątkowym miejscem edukacji. Coraz częściej odwiedzają je grupy, które oprócz wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz, decydują się także odwiedzić Oświęcim.
Aktualnie tworzycie inny wyjątkowy projekt. Powstaje w miejscu, którego dzieje także są w szczególny sposób związane z II wojną światową. To cmentarz żydowski, który został zniszczony podczas wojny, a w ostatnich dekadach dba o niego również Muzeum Żydowskie.
W czasie wojny na tym terenie działał obóz pracy. Na terenie cmentarza do dziś znajdują się zresztą poniemieckie bunkry i części ogrodzenia z czasów wojny. W czasach niemieckiej okupacji miasta znajdujące się na nim macewy zostały zniszczone, były używane jako materiał budowlany do budowy chodników, ulic, brukowania brzegu Soły. W kolejnych dekadach były jednak odnajdywane, także w ostatnich latach mieszkańcy Oświęcimia i okolic przynosili je do nas. Ponieważ są one zniszczone nie było możliwości, aby postawić je tak jak inne macewy. Dlatego na jednym ze wspomnianych właśnie betonowych bunkrów tworzymy “Bunkier Pamięci” – bo tak nazwaliśmy nasz projekt. Fragmenty odnalezionych macew montujemy na betonowym bunkrze. Ma to być upamiętnienie, ale też symboliczne zdominowanie obiektu, który został zbudowany przez nazistów właśnie na cmentarzu. Projekt chcemy sfinalizować na 17 września. Właśnie wtedy, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Żydowskiego, cmentarz będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Serdecznie zachęcam do skorzystania z tej możliwości.
Wizyta na cmentarzu żydowskim, ale też w Muzeum Żydowskim i synagodze, jest zresztą doskonałym punktem wyjścia dla wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz. Pokazujemy bogatą historię żydów w Oświęcimiu, ale też uczymy, że Zagłada nie wzięła się znikąd. Doprowadziła do niej polityka uprzedzeń i
nienawiści. Stąd również nasze działania
w obszarze edukacji antydyskryminacyjnej.
Czy można przeczytać o nich gdzieś więcej?
Zapraszam na naszą stronę internetową oshpitzin.pl oraz do mediów społecznościowych. Działa również kanał na YouTube, w ramach którego przygotowaliśmy serię ponad 20 filmów zatytułowaną “Cyfrowe dziedzictwo Oszpicina”. Dzięki nim można lepiej poznać historię miasta, które jego żydowscy mieszkańcy nazywali właśnie Oszpicin. Na naszej stronie można również znaleźć dodatkowe informacje na temat zwiedzania Muzeum Żydowskiego i naszych propozycji edukacyjnych dla różnych grup – od uczniów i studentów po nauczycieli i edukatorów. Zachęcam do skorzystania z tych możliwości oraz do odwiedzin i bezpośredniego kontaktu z nami.