PROFESOR YEHUDA BAUER UHONOROWANY NA SESJI PLENARNEJ IHRA
Podczas Sesji Plenarnej w Dubrowniku uhonorowano przechodzącego na emeryturę dziewięćdziesięciosiedmioletniego Honorowego Przewodniczącego IHRA, profesora Yehudę Bauera. Był on jednym
z założycieli IHRA oraz autorem Deklaracji Sztokholmskiej z 2000 roku. Światowi przywódcy z Chorwacji, państw założycielskich IHRA oraz z ojczyzny profesora Bauera przesłali listy wyrażające wdzięczność i uznanie dla honorowego przewodniczącego i podkreślające wpływ jego osiągnięć.
Premier Chorwacji Andrej Plenković otworzył sesję specjalną i podkreślił potrzebę „czuwania nad tym, żebyśmy nieprzerwanie przestrzegali moralnych fundamentów Sojuszu IHRA oraz nieśli kaganek, który profesor Bauer ze szczerego serca przekazuje dziś nam wszystkim”.
Prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział, że „podjęcie próby podsumowania osiągnięć osoby, która, najprościej mówiąc, jest żywą legendą, to nie lada wyzwanie”.
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken przesłał list, w którym podziękował profesorowi Bauerowi za „bycie przykładem, który każdy z nas chciałby naśladować: kimś, kto mówi prawdę o najczarniejszym rozdziale naszej historii oraz kimś, kto uczy nas, jak patrzeć wprzód w oparciu o to, czego uczymy się patrząc wstecz”.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wyraził na piśmie, iż profesor Bauer „nieprzerwanie wypełniał rozważania Sojuszu IHRA poczuciem istotności oraz pilności jego działań”. Jego Wysokość Król Karol III wysłał do profesora Bauera osobisty list, w którym wyraził uznanie dla jego osiągnięć.
Szwedzka minister kultury Parisa Liljestrand przesłała do profesora Bauera słowa uznania za jego zaangażowanie w zwalczanie antysemityzmu. Były premier Szwecji
i jednej z założycieli Sojuszu IHRA Göran Persson nagrał specjalną przemowę w formie video, w której opisał swoją decyzję, by zaprosić profesora Bauera do podjęcia funkcji Doradcy IHRA jako „prawdopodobnie najlepsze”, co kiedykolwiek zrobił, ponieważ profesor Bauer „stworzył podwaliny akademickie, lecz także stworzył przyjazną atmosferę wymiany intelektualnej, dzięki której mogliśmy prowadzić dyskusje na temat największych zbrodni w historii ludzkości”.
O spuściznę profesora Bauera zadbali członkowie IHRA, którzy podjęli decyzję
o powołaniu Grantu Profesora Yehudy Bauera mającego na celu wspieranie badań w zakresie Holokaustu oraz antysemityzmu, zorganizowaniu za rok sympozjum poświęconego tej tematyce w Izraelu oraz zaproszeniu Globalnej Akcji Przeciw Masowym Zbrodniom (GAAMAC) do podjęcia funkcji Stałego Partnera Międzynarodowego Sojuszu IHRA. Dzięki tym ważnym przedsięwzięciom możliwe jest zabezpieczenie wizji Sojuszu IHRA oraz samego profesora Bauera dotyczącej świata, który pamięta o Holokauście. Świata wolnego od ludobójstwa.
Kolejnym niezwykle ważnym punktem Sesji Plenarnej była decyzja o tym, by ponownie uruchomić program grantowy IHRA, który został tymczasowo zawieszony w celu przeprowadzenia pomyślnie zakończonego przeglądu i udoskonalenia. Z myślą
o planowanym przyjęciu oraz wprowadzeniu
w życie Karty Dobrych Praktyk dla Zachowania Miejsc Pamięci opracowanej przez Sojusz IHRA oraz o rozpoczęciu współpracy partnerskiej z Komisją Europejską w ramach tworzonej Sieci Miejsc Pamięci, podjęto w ramach Sesji Plenarnej decyzję o przyznaniu funduszy na rozwój brukselskiego przedsięwzięcia IWalk dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w 2024 roku.
Chorwacka minister kultury i mediów Nina Obuljen Koržinek przywitała delegatów IHRA w Dubrowniku podczas wieczornej gali
w Pałacu Rektorskim, gdzie wskazała na inskrypcję umieszczoną nad budynkiem - Obliti privatorum, publica curate. Przypomina ona o konieczności nadania priorytetu działaniom we wspólnym interesie ponad interesem osobistym, co stanowi ważny przekaz dla wszystkich identyfikujących się z wartościami Sojuszu IHRA.
Wicepremier Chorwacji Davor Božinović przejął rolę gospodarza uroczystej kolacji dla delegatów, podczas której podziękował Sojuszowi IHRA za wysiłki podejmowane na rzecz ocalenia pamięci o Holokauście
i ludobójstwie Romów oraz stawianie czoła zakłamaniom w tym zakresie.
Współprzewodniczące Sojuszu IHRA Ambasador Terezija Gras i Sara Lustig podkreśliły konieczność przeniesienia słów w czyny na rzecz zabezpieczenia przyszłości działań w zakresie upamiętnienia oraz przypomniały delegatom słowa profesora Yehudy Bauera z 2006 roku: „Jeśli podejmiemy wysiłki na rzecz ulepszenia choć trochę naszego świata, to odniesiemy sukces. Musimy działać i warto temu poświęcić życie”.
Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) z sukcesem ukończył swoją pierwszą Sesję Plenarną w ramach chorwackiej prezydencji, która została zorganizowano
w mieście Dubrownik i trwała cztery dni. Spotkania, w których brali udział eksperci, przedstawiciele życia politycznego oraz międzynarodowych organizacji i społeczeństwa obywatelskiego były inspiracją do wymiany doświadczeń w zakresie upamiętnienia Holokaustu, edukacji oraz badań, koncentrując się na zabezpieczeniu przyszłości działań na rzecz upamiętnienia na przestrzeni przyszłych pokoleń.
IHRA