W wykonanym sondażowo wykopie archeologowie odnotowali fragmenty 16 obiektów o wymiarach ok. 2 m na 65 cm, tworzących – jak dotychczas ustalili – przynajmniej cztery rzędy. Eksploracja dwóch z nich dowiodła, że zarejestrowane struktury są jamami grobowymi. Na ich dnie znajdują się ludzkie szczątki zachowane w porządku anatomicznym. Za sprawą odnalezionej przy szczątkach połówce znaku tożsamości (tzw. nieśmiertelnik) z czytelnym numerem obozowym 1064 udało się zidentyfikować jednego z pochowanych. Jest nim Giovanni Paravidino, zmarły 1 września 1944 r. w wieku 21 lat.
Giovanni Paravidino był jednym z włoskich żołnierzy, internowanych w obozach Lamsdorf. Pierwsi z nich trafili tu w drugiej połowie 1943 r. Spowodował to włoski przewrót z 25 lipca 1943 r., w wyniku którego Benito Mussolini został odsunięty od władzy, a nowy rząd marszałka Pietro Badoglio przeszedł na stronę aliantów i wypowiedział III Rzeszy wojnę. W odpowiedzi Wehrmacht wziął do niewoli ok. 600 tys. żołnierzy włoskich, tych którzy odmówili przyłączenia się do jego szeregów. W celach propagandowych Niemcy określali ich mianem „włoskich internowanych wojskowych” (IMI), jednocześnie jednak umieścili w obozach jenieckich, które dla Włochów, podobnie jak dla jeńców radzieckich, uczynili miejscami eksterminacji.
Odkrycie zostało zgłoszone do odpowiednich władz. Groby zostały zabezpieczone w sposób, który pozwoli na kontynuowanie prac archeologicznych. Muzeum dołoży starań, aby nastąpiło to w przyszłym roku. Kolejnym etapem będzie oznaczenie i upamiętnienie odnalezionego miejsca pochówku.
Tegoroczne prace archeologiczne w Łambinowicach prowadzone są w ramach interdyscyplinarnego projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, który Centralne Muzeum Jeńców Wojennych realizuje od czerwca 2022 r. do połowy roku 2024.
ODNALEZIONO NIEZNANĄ KWATERĘ GROBÓW WOJENNYCH
Podczas prac wykopaliskowych na Starym Cmentarzu Jenieckim
w Łambinowicach w dniach 12–20 lipca br. zaproszony przez Muzeum zespół archeologów pod kierownictwem dr. Dawida Kobiałki odkrył nieznane miejsce pochówku ponad 60 włoskich żołnierzy, internowanych w obozach jenieckich Lamsdorf podczas II wojny światowej.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach