Memoria [PL] Nr 69 (06/2023) | Page 8

STUDIA NAD HOLOKAUSTEM

W AUSTRII – NAJNOWSZE INFORMACJE

W zakresie jakich tematów związanych

z Holokaustem w Austrii badania prowadzone są z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, map, baz danych i repozytoriów cyfrowych?

Które nowe wnioski i podejścia można generować z wykorzystaniem geo-danych? Jak wykorzystywać geo-dane w badaniach?

Jak możemy (re-)lokować dokumenty, wspomnienia, konkretne wydarzenia przy pomocy aplikacji oraz map cyfrowych? Jaka nowa przestrzeń powstaje w wyniku nałożenia na siebie doświadczenia cyfrowego i obecności na miejscu?

Jakie bazy danych są w Austrii wykorzystywane do prowadzenia badań nad Holokaustem? W jaki sposób korzystanie

z różnych archiwów może usprawnić identyfikację, weryfikację oraz ponowną ewaluację nazwisk, miejsc oraz wydarzeń ponad granicami narodowymi i językowymi?

W jaki sposób możemy weryfikować jakość źródeł (materiałów wizualnych, dokumentów osobistych, świadectw mówionych, dokumentacji prowadzonej przez sprawców, formularzy itp.)? Jakie konkretne możliwości i ograniczenia są charakterystyczne dla tych źródeł i jak do nich podchodzić w kontekście metod

i narzędzi cyfrowych?

Jak badacze mogą docierać do szerszego grona odbiorców za pośrednictwem blogów, podcastów oraz wystaw online? Jakie umiejętności i narzędzia są niezbędne, by upowszechniać badania w szerokim gronie odbiorców?

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 lipca 2023 r.

Wraz z partnerami EHRI Austria, Instytut Studiów nad Holokaustem Wiesenthala (VWI) organizuje seminarium metodologiczne mające na celu zaprezentowanie oraz podzielenie się wiedzą na temat narzędzi i metod cyfrowych oraz refleksjami dotyczącymi koncepcji teoretycznych istotnych dla Studiów nad Holokaustem w Austrii, Europie Środkowej

i w innych częściach świata. Oferujemy urozmaicony program, który obejmuje wykłady wprowadzające, dyskusje

i prezentacje w grupach oraz zwiedzanie Wiednia z perspektywy Holokaustu, w tym wizyty w archiwach i miejscach pamięci.

Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość przedstawienia krótkich nieformalnych prezentacji poświęconych prowadzonym przez nich badaniom na temat Holokaustu

w Austrii, a także otrzymają informację zwrotną od innych uczestników

i wykładowców. Seminarium będzie prowadzone offline w języku angielskim. Czekamy na zgłoszenia od początkujących

i doświadczonych badaczy, pracowników archiwów oraz osób pracujących

w miejscach pamięci lub zaangażowanych

w programy edukacyjne.

Seminarium organizowane jest w ramach projektu EHRI przy wsparciu programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020 przez wiedeński Instytut Wiesenthala, członka Konsorcjum EHRI.

Europejska Infrastruktura Badań nad Zagładą EHRI angażuje się w zwiększanie dostępu do zbiorów poświęconych historii Holokaustu oraz wspieranie Europejskich Studiów nad Holokaustem w dziedzinie infrastruktury poprzez ułatwianie dostępu do zbiorów archiwalnych za pośrednictwem Portalu EHRI oraz poprzez pobudzanie innowacyjnej, interdyscyplinarnej oraz ponadnarodowej działalności naukowej. Konferencje, seminaria metodologiczne, stypendia oraz warsztaty odgrywają kluczową rolę

w promowaniu wymiany wiedzy oraz łączeniu badaczy z dziedziny Holokaustu, działaczy lokalnych oraz pracowników archiwów z szerszą europejską społecznością badań nad Holokaustem. W ramach seminarium uczestnicy poznają Portal EHRI, który zawiera informacje na temat 63 krajów, ponad 2200 instytucji prowadzących archiwa oraz ponad 410 000 opisów archiwalnych.

Wśród tematów prezentowanych

i dyskutowanych podczas seminarium znajdą się:

Dane georeferencyjne związane

z Holokaustem

Bazy danych poświęcone Holokaustowi

Podcasty, wystawy – historia publiczna

Historia mówiona, opracowywanie programów nauczania

Źródła wizualne

Seminarium odbędzie się w dniach 16-18 stycznia 2024 r. w wiedeńskim Instytucie Studiów nad Holokaustem Wiesenthala (VWI). Koszty podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia pokrywa EHRI. Zachęcamy do udziału także osoby, które nie muszą korzystać z transportu do Wiednia bądź

z zakwaterowania w mieście.

Kompletny wniosek powinien zawierać:

wypełniony formularz zgłoszeniowy

CV (max. 2 strony)

opis przedstawiający powód zainteresowania wzięciem udziału

w seminarium, pytania badawcze i tematy,

w które zaangażowany jest uczestnik oraz to, w jaki sposób udział w seminarium wesprze jego działalność (max. 2 strony).

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres [email protected]. Skontaktujemy się z Państwem do końca sierpnia.

W przeciągu ostatniej dekady badania nad Holokaustem oraz edukacja w tym zakresie zostały w Austrii zdigitalizowane. W kontekście szybkiego rozwoju w tej dziedzinie, podczas Seminarium EHRI, które odbędzie się w Wiedniu w styczniu 2024 roku, podjęta zostanie próba odpowiedzenia na następujące pytania:

EHRI