37. POSIEDZENIE MIĘDZYNARODOWEJ RADY OŚWIĘCIMSKIEJ
Obrady rozpoczęły się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od wręczenia nominacji prof. Michaelowi Berenbaumowi, który nie był obecny na poprzednich posiedzeniach.
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński podsumował najważniejsze działania w Miejscu Pamięci Auschwitz, które miały miejsce od ostatniego posiedzenia MRO, a także planach Muzeum na najbliższy czas. Swoje wystąpienie rozpoczął od analizy frekwencji.
– Po załamaniu się związanym z COVID-19, w 2022 r. frekwencja zaczęła rosnąć. W tym roku do końca maja Muzeum odwiedziło ponad pół miliona osób, zatem możemy szacować, że w tym roku liczba odwiedzających może sięgnąć 1,7 miliona osób. Wzrost frekwencji przekłada się także na bezpieczeństwo budżetowe Muzeum - powiedział dyrektor Cywiński.
Wśród najważniejszych wydarzeń dyrektor Cywiński wymienił obchody 78. rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz Marsz Żywych, w którym wzięło udział prawie 10 tysięcy osób. Dzięki środkom finansowych przekazanym przez Marsz oraz Fundację Auschwitz-Birkenau rozpoczęła się konserwacja 8 tysięcy bucików należących do najmłodszych ofiar Auschwitz.
Dyrektor mówił również o różnorodnych projektach edukacyjnych kierowanych do różnych grup odbiorców, m.in.
o popandemicznym wznowieniu wspólnych działań edukacyjnych edukatorów Muzeum
i Yad Vashem, które odbywają się zarówno
w Polsce, jak i w Izraelu, a także o dniu studyjnym poświęconym tematyce nauczania o historii drugiej wojny światowej i Zagłady w Ukrainie, a także nowych projektach prowadzonych wraz z firmami niemieckimi, jak np. seminarium dla managerów wyższego szczebla firmy Bayer AG z Niemiec.
– Drogę ku temu utorował Volkswagen. Nasza współpraca trwa już od trzech dekad. Po pandemii grupy wolontariuszy z VW wróciły na teren Miejsca Pamięci. Coś, co jeszcze 10 lat temu wydawało się być bardzo trudne, teraz jest możliwe. Kolejne firmy zaczynają się zgłaszać i pytać
o możliwości realizacji różnych programów. Pozwala to przełamywać pewne mury milczenia – podkreślił Piotr Cywiński.
Zapowiedział on też zbliżające się najważniejsze wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji
o Auschwitz i Holokauście, konferencję metodyczną skierowaną do ekspertów
z całego świata „Narzędzia z «tu i teraz»
w nauczaniu o «wtedy» – nowe technologie w edukacji o Auschwitz i Holokauście”.
– Kwestia nowinek technologicznych budzi szereg trudnych pytań, bowiem edukacja przede wszystkim jest oparta o autentyzmie. Nasze konferencje są okazją do spotkania i debaty ekspertów z całego świata. Podczas konferencji zostanie także uruchomiony zupełnie nowy i unikatowy system oprowadzania online po Miejscu Pamięci – powiedział Piotr Cywiński.
Dyrektor wspomniał także o otwarciu wystawy „Auschwitz. Not long ago. Not far away.” w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valley,
a wśród wydarzeń wystawienniczych
w Muzeum dyrektor wymienił m.in. projekty realizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W maju zostały ogłoszone przetargi na wykonanie ekspozycji „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”, która będzie prezentowana w bloku 15 na terenie byłego Auschwitz I, a także pierwszej części Nowej Wystawy Głównej.
Prezentując nowe publikacje Muzeum, dyrektor mówił o różnych pracach badawczych, a także podkreślił znaczenie nowego kalendarium wydarzeń w obozie Auschwitz. – Na razie wydany został pierwszy tom, ale w tym roku ukażą się kolejne cztery. To jest zupełnie nowa praca, efekt wielu lat badań całego zespołu naszego Centrum Badań. Szczegółowa chronologia historii obozu będzie podwaliną do stworzenia nowej monografii obozu Auschwitz, nad której koncepcją zaczynamy pracować – powiedział dyrektor Cywiński, zapowiadając jednocześnie rozpoczęcie dwuletniego projektu finansowanego ze środków MKiDN, którego efektem będzie stworzenie kompleksowej monografii losów Romów i Sinti deportowanych do Auschwitz.
Największym wydarzeniem zdaniem dyrektora będzie w tym roku uruchomienie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które zostanie otwarte 14 czerwca, w 83. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz.
W przyszłym roku obok powstanie także hostel. Jest to ogromny projekt inwestycyjny, który jest finansowany przez Unię Europejską, Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum oraz darczyńców prywatnych.
Podsumowanie działań Miejsca Pamięci Auschwitz, jak również prezentacja prac Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz jego oddziału – Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, były głównymi tematami 37. dwudniowego posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które 12 i 13 czerwca odbyło się – po raz pierwszy w historii MRO
– w Gdańsku i w Sztutowie. Obradom przewodniczył dr hab. Grzegorz Berendt.
Paweł Sawicki