NARODOWA KONFERENCJA
EDUKATORÓW
Uczestników wydarzenia zachęcamy do angażowania się w prowadzone badania historyczne oraz tworzenia dobrych praktyk pedagogicznych. Edukatorzy odkrywają różne zasoby oraz uczą się, jak korzystać
z nich podczas lekcji, znajdują nowe inspiracje oraz nawiązują kontakty
z innymi nauczycielami zaangażowanymi
w podobną działalność w całych Stanach Zjednoczonych i na świecie. Tegoroczna konferencja poświęcona jest dwóm zagadnieniom kluczowym w kontekście nauczania o Holokauście:
Nauczanie w oparciu o Dowody
W 50 krajach na sześciu kontynentach Muzeum prowadzi pilną akcję zbierania dowodów Holokaustu, zanim będzie za późno – dopóki z nadgryzionych zębem czasu dokumentów i artefaktów możemy jeszcze coś wyczytać i dopóki żyją ci, którzy mogą nieść świadectwo.
W ramach tegorocznej konferencji uczestnicy zaproszeni zostaną za kulisy obszernych zbiorów Muzeum, w miejsca niedostępne dla osób postronnych, gdzie będą dzielić się opracowanymi przez siebie scenariuszami zajęć oraz strategiami edukacyjnymi.
Rola antysemityzmu podczas Holokaustu
W Stanach Zjednoczonych notowany jest drastyczny wzrost antysemickich incydentów, w których udział biorą zarówno politycy, sportowcy, przedstawiciele branży rozrywkowej czy mediów, jak i inne wpływowe osoby. Dochodzi do nich
w świecie wirtualnym, jak również
w przestrzeni publicznej, na przykład na moście w Los Angeles czy podczas meczu footballu między drużynami z college’ów na Florydzie – retoryka antysemicka przybiera na częstotliwości, wyraźności i sile.
Nauczyciele znajdują się na pierwszej linii frontu edukacji o antysemityzmie,
a konferencja ta to dla nich źródło cennych materiałów i wsparcia.
Ocalona z Holokaustu Susan (Hilsenrath) Warsinger wypowie się na temat tego, jak wielką rolę odgrywają bezpośrednie świadectwa Ocalonych oraz z jak wyjątkowej perspektywy można dzięki nim podchodzić do historii Ameryki oraz Holokaustu.
Susan Warsinger urodziła się w Bad Kreuznach w Niemczech w 1929 roku. Po nocy kryształowej Susan wraz ze swoim bratem Josephem przedostali się do Francji. Po inwazji Niemiec na Francję
w maju 1940 roku zostali ewakuowani
z paryskiego domu dziecka i wraz
z opiekunami uciekli do nieokupowanej części kraju. Ostatecznie we wrześniu 1941 roku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie dołączyli do rodziców i młodszego brata. Jej doświadczenia zaprezentowane zostały
w filmie dokumentalnym The US and the Holocaust.
Sesje prowadzone w ramach konferencji adresowane są do nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkół średnich posiadających różny stopień doświadczenia w tym zakresie i stanowią źródło materiałów oraz praktycznych strategii do zastosowania podczas lekcji języka angielskiego i historii, a także dotyczą tego:
•
•
•
z wykorzystaniem zasobów Muzeum
•
w programach nauczania
•
z Muzeum i motywować uczniów do samodzielnego myślenia
•
Obecność na konferencji w czasie rzeczywistym nie jest wymagana. Wszelkie materiały będą dostępne dla zarejestrowanych użytkowników przez sześć miesięcy po jej zakończeniu.
Organizowana, by promować szczegółowe i wymowne nauczanie o Holokauście, Narodowa Konferencja Edukatorów Belfer to flagowe wydarzenie Amerykańskiego Muzeum i Miejsca Pamięci Holokaustu USHMM, adresowane do nauczycieli szkół średnich z całych Stanów Zjednoczonych. Odbędzie się ona w dniach 26-28 czerwca br.
Unitet States Holocaust Memorial Museum