Memoria [PL] Nr 67 (04/2023) | Page 4

UROCZYSTE OBCHODY TRZYDZIESTOLECIA MUZEUM HOLOKAUSTU W WASZYNGTONIE. ŚWIĘTO PARTNERSTWA

Uroczyste obchody trzydziestolecia Muzeum to święto partnerstwa oraz okazja do zaprezentowania odważnej wizji na kolejnych 30 lat.

Główne przemówienie z okazji historycznej kampanii Muzeum wygłosił najwybitniejszy amerykański dokumentalista Ken Burns.

Amerykańskie United States Holocaust Memorial Museum otworzyło swoje podwoje 30 lat temu jako niespotykane wcześniej przedsięwzięcie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego angażujące w swoją działalność Ocalonych z Holokaustu, rząd amerykański, obywateli USA oraz oddanych dobroczyńców. Trzy dekady później, w czasach, gdy naocznych świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej, świat zmienia się w sposób, jaki trudno byłoby im sobie wyobrazić, ponieważ antysemityzm, zaprzeczanie faktowi Holokaustu oraz rasizm przybierają na sile.

„Kolejny rozdział w działalności Muzeum jest tak ważny, ponieważ gdziekolwiek by nie spojrzeć, mamy do czynienia z wieloma niepokojącymi zdarzeniami – pojęcie Holokaustu jest rażąco nadużywane, w tym także przez Putina jako pretekst do inwazji na Ukrainę, podczas gdy Rosja sama dopuszcza się zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości prowadząc wojnę z Ukrainą; przypadki ogromnego zniekształcania obrazu Holokaustu szerzą się w mediach społecznościowych,

a zaprzeczanie faktowi Holokaustu stało się powszechne także w innych miejscach; poza tym tu, w naszym kraju, antysemityzm w szokujący sposób przedostaje się do mainstreamu”, powiedział Stuart E. Eizenstat, Przewodniczący Muzeum. „Założyciele Muzeum wznieśli je na potrzeby właśnie takich czasów jak te,

w których obecnie żyjemy”.

Podczas obchodów rocznicowych odbyło się wręczenie najwyższego przyznawanego przez Muzeum wyróżnienia, tj. Nagrody Elie Wiesela, wszystkim partnerom z USA oraz z zagranicy zaangażowanym

w niesienie głoszonego przez instytucję przekazu poza jego mury i docieranie do społeczności w kraju i na całym świecie.

„Instytucje same nie zmienią świata. Od momentu powstania naszego Muzeum potęga partnerstwa stoi w centrum naszej działalności na rzecz przedstawiania historii oraz lekcji płynących z Holokaustu członkom różnych środowisk. Wraz

z naszymi partnerami jesteśmy przekonani, iż Holokaust to historia ludzkości. Pokazuje nam, kim jesteśmy oraz stawia wyzwanie, byśmy byli jeszcze bardziej”, powiedziała Sara J. Bloomfield, Dyrektor Muzeum.

Podczas obchodów rocznicowych uczczono sukces prowadzonej przez Muzeum kampanii pozyskiwania funduszy Never Again: What You Do Matters (Nigdy więcej: To, co robisz ma znaczenie). Ten element obchodów stanowił za wezwanie ponad 1600 uczestników do działania. W 2013 roku Muzeum zapoczątkowało kampanię publiczną mającą na celu przemianę Muzeum w globalne przedsięwzięcie na miarę XXI wieku. Wynik przerósł oczekiwania, gdyż pozyskano ponad 1,1 miliarda dolarów od 534 000 osób. 96 procent darczyńców to członkowie kampanii, przedstawiciele wszystkich 50 stanów, którzy ofiarowali kwoty od 25 do 1000 dolarów.

„Ogromna fala wsparcia dla naszej kampanii, mająca na celu upamiętnienie Holokaustu, to prawdziwy powód do świętowania”, powiedział Allan M. Holt, Wiceprzewodniczący Muzeum. „Kampania to jednak nie koniec, a dopiero początek. Elie Wiesel, ojciec założyciel Muzeum, ostrzegał nas w swoich słynnych słowach,

że „nigdy nie należy myśleć, że to już koniec”. W tych trudnych czasach doświadczenie Holokaustu stanowi dla nas lekcję o zagrożeniach, jakie niesie niepohamowany antysemityzm i rasizm oraz o skutkach obojętności i potrzebujemy tej lekcji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Historyczna kampania zwiększyła ponad trzykrotnie fundusz wieczysty Muzeum,

a przyczyniły się do tego w szczególności darowizny od Instytutu Edukacji o Holokauście Rodziny Williama Levine’a, Centrum Zaawansowanych Studiów nad Holokaustem Jacka, Josepha i Mortona Mandelów, Narodowego Instytutu Dokumentacji Holokaustu Davida M. Rubensteina oraz Centrum Zapobiegania Ludobójstwu Simon-Skjodt. Kampania przyczyniła się także do fizycznego rozbudowania tworzących Muzeum nieruchomości. Powstały nowoczesne Zbiory Rodziny Davida i Feli Shapell, Centrum Konserwacji i Badań, siedziba Zbiorów Zapisów nt. Holokaustu.

Karen i Bruce Levenson oraz Carolyn i Bill Wolfe, znane osobistości regionu Waszyngtonu D.C., wydali Narodowe Przyjęcie Honorowe. Pod ich kierownictwem podczas uroczystej kolacji zebrano rekordową sumę 41 milionów dolarów na nowy fundusz muzealny o nazwie Beyond Our Walls Fund (Poza naszymi murami).

W podjęty przez rodziny Levenson i Wolfe wysiłek włączyło się trzydzieści pięć innych rodzin ofiarowując po jednym milionie dolarów, która to suma wesprze rozwój opracowanej przez Muzeum wizji amerykańskiego centrum edukacji

o Holokauście.

Ken Burns, najwybitniejszy amerykański dokumentalista, wygłosił główne przemówienie. Inspirację dla jego najnowszego filmu The U.S. and the Holocaust stanowiła wystawa Muzeum zatytułowana Americans and the Holocaust. Dzięki współpracy z Amerykańskim Stowarzyszeniem Bibliotek odwiedzi ona 50 bibliotek publicznych oraz tych działających przy szkołach wyższych na terenie całego kraju. Partnerzy Muzeum Charles Ramsey

i James Brewster potwierdzili siłę płynąca

z partnerstwa. Ramsey, były szef Metropolitarnego Departamentu Policji Waszyngtonu, D.C. współpracował

z Muzeum w 1999 roku nad tworzeniem programu rozwoju przywództwa dla organów ścigania, w ramach którego od tamtej pory szkolenie odbyło 158 000 funkcjonariuszy w całym kraju. Brewster, nauczyciel w szkole średniej z Austin

w Teksasie, jest jednym z ponad 420 stypendystów programu dla Nauczycieli Muzeów z 49 stanów, Dystryktu Kolumbii oraz z 11 innych krajów, którzy wzięli w nim udział od momentu jego utworzenia w 1996 roku. Irene Weiss, Ocalona z Auschwitz oraz wolontariuszka Muzeum, otworzyła wieczorną galę wezwaniem do podtrzymywania pamięci Holokaustu. Piosenkarka, autorka piosenek oraz influencerka Montana Tucker wykorzystująca swoje zasięgi do szerzenia świadomości Holokaustu oraz zagrożeń, jakie niesie antysemityzm w prezentacji końcowej wezwała zebranych do edukowania przyszłych pokoleń w tym temacie.

Amerykańskie Muzeum i Miejsce Pamięci Holokaustu the United States Holocaust Memorial Museum to bezpartyjna instytucja federalna, narodowy pomnik ofiar Holokaustu stworzony, by zapewnić kontynuację pamięci o Holokauście, jego zrozumienie oraz odniesienia do teraźniejszości. Poprzez siłę historii Holokaustu Muzeum motywuje przywódców oraz osoby prywatne na całym świecie do przyjęcia krytycznej postawy wobec ich roli w społeczeństwie oraz do stawiania czoła antysemityzmowi i innym przejawom nienawiści, do zapobiegania ludobójstwu oraz występowania na rzecz godności ludzkiej. Więcej informacji na stronie ushmm.org.

20 kwietnia 2023 roku z okazji uroczystych obchodów trzydziestolecia Muzeum zebrali się Ocalali z Holokaustu, osoby wspierające Muzeum oraz partnerzy z całego świata.

W ten sposób wyrazili oni swoje uznanie dla osiągnięć placówki i po raz kolejny zobowiązali się do ochrony prawdy na temat Holokaustu oraz dbania o to, by była przekazywana młodym pokoleniom.

Unitet States Holocaust Memorial Museum