Memoria [PL] Nr 67 (04/2023) | Page 24

grupom zwiedzanie dostosowane do ich zainteresowań, wybierając konkretne punkty widzenia spośród niezliczonych wątków całej historii.

„Zwiedzanie uświadomiło mi, jak ważne są wybory, których dokonujemy w obliczu niesprawiedliwości, jakiej doświadczają inni na naszych oczach. Jako przyszli lekarze musimy zdać sobie sprawę z uprzedzeń, jakimi sami się kierujemy i upewnić się, że będziemy odnosić się do naszych pacjentów kierując się najwyższym poczuciem człowieczeństwa” – student(ka) trzeciego roku medycyny, Uniwersytet Witwatersrand.

Wystawa przedstawia także inne, mniej znane fotografie oraz szkice, które tworzą inny obraz Auschwitz. Wśród nich znajdują się fotografie wykonane po kryjomu przez członków Sonderkommando zatrudnionych w krematoriach, szkice autorstwa ofiar i ocalonych, zdjęcia zrobione przed wojną, które znalazły się w Auschwitz pośród przedmiotów osobistych ofiar, a także fotografie pochodzące z tak zwanego Albumu Höckera odkrytego w 2007 roku i ukazujące oficerów SS oraz personel Auschwitz relaksujących się w miejscowości wypoczynkowej oddalonej od obozu o zaledwie 30 km na południe. „Zobaczenie” tych obrazów z innej perspektywy motywuje odwiedzających do zastanowienia się, czy to tacy sami ludzie, jak my?

Na koniec zwiedzania przewodnicy prosili grupy uczniów i studentów o wybranie trzech zdjęć spośród wszystkich przedstawionych na wystawie do zaprezentowania na własnej wymyślonej mini-wystawie. Mieli zastanowić się, dlaczego wybrali konkretne zdjęcia czy szkice oraz w jaki sposób by je przedstawili. Zadanie to miało na celu kreatywne wykorzystanie nabytej wiedzy, na której odkrywaniu spędzili minioną godzinę. Niezależnie od tego, czy chcieli je przedstawić w jadącym pociągu, wyświetlić w szkole na ścianie, czy pokazać w formie zdjęcia policyjnego w zestawieniu z obrazem swojej własnej twarzy, wszyscy pojmowali, jak istotne jest to, by porzucić punkt widzenia fotografa i nie kierować się tylko tym, co widać na pierwszy rzut oka.

Popularność zwiedzania wystawy z przewodnikiem oraz informacje zwrotne, jakie otrzymaliśmy przekonały edukatorów JHCG, że uczniom w Afryce Południowej udało się powiązać własne doświadczenia z wieloma różnymi perspektywami, które tworzą złożoną historię Auschwitz-Birkenau. Doświadczenie to dało im możliwość pogłębionego zrozumienia tamtych wydarzeń, zauważenia ludzkiego punktu widzenia, ukazało skomplikowanie pojęć ofiary i sprawcy oraz pozwoliło na uczczenie pamięci poszczególnych ofiar zamordowanych w Auschwitz. Przedstawiona poniżej wypowiedź trzynastoletniej uczennicy pokazuje, jak ważne jest wielokierunkowe podejście do tego tematu zachęcające do dialogu i interakcji:

“Dziękuję, że pomogliście mi odkryć część mnie, o której nie miałam pojęcia. Wychodzę z tego miejsca jako młoda wykształcona czarna kobieta, która chce zmieniać świat na lepsze. Trzeba uczyć o tym coraz więcej ludzi, bo to jest w nas i gdy tego nie wiemy, to nie znamy części nas samych”.

Mieliśmy zaszczyt gościć w naszych progach tę wyjątkową wystawę znaną na całym świecie. Kolejne wernisaże odbędą się 23 kwietnia 2023 w Durban Holocaust & Genocide Centre oraz we wrześniu 2023 w Cape Town Holocaust & Genocide Centre. Więcej informacji na temat Johannesburg Holocaust & Genocide Centre oraz o naszej działalności w Afryce Południowej można znaleźć na naszych profilach w mediach społecznościowych oraz na stronie https://www.jhbholocaust.co.za/