PARTNERSTWO ZAWIĄZANE POMIĘDZY YAD VASHEM
A YESHIVA UNIVERSITY
Strategiczne Memorandum Porozumienia – podpisane przez rabina dr. Ari Bermana, Przewodniczącego Yeshiva University oraz Przewodniczącego Yad Vashem Daniego Dayana – tworzy ramy partnerstwa na rzecz tworzenia programów nauczania, udostępniania źródeł, szkolenia organizatorów oraz organizowania wydarzeń. Porozumienie zakłada współpracę obydwu organizacji na rzecz wspólnego celu, jakim jest zwiększenie wysiłków w zakresie promowania edukacji i upamiętnienia Holokaustu oraz zachęcanie do nauczania
o Holokauście w szkołach, na uniwersytetach,
a także w ramach organizacji społecznych
i w innych instytucjach.
„Zarówno Yeshiva University, jak i Yad Vashem to globalni liderzy w dziedzinie edukacji o Holokauście, a celem zawartego partnerstwa jest zwiększenie wpływu rozwiązań instytucjonalnych w obliczu bezprecedensowego wzrostu przejawów antysemityzmu oraz spadającego poziomu wiedzy o Holokauście. Nie możemy się doczekać współpracy światowej klasy edukatorów Yeshiva University z Yad Vashem, której przyświecać będzie dążenie ku wspólnemu celowi, jakim jest zwiększanie świadomości Holokaustu w amerykańskich szkołach”, powiedział rabin dr Ari Berman, Przewodniczący Yeshiva University.
Podpisanie Memorandum zbiega się w czasie z opracowaniem przez Centrum rodziny Fish zaawansowanego programu certyfikacyjnego, w ramach którego prowadzone będą szkolenia nauczycieli szkół podstawowych
i ponadpodstawowych w zakresie edukacji
o Holokauście. Program ten uzyskał niedawno aprobatę Stanu Nowy Jork i ma na celu zredukowanie braków w wiedzy, które obserwuje się w coraz większej liczbie stanów. Z tego powodu niezbędne jest wprowadzenie określonych programów nauczania o Holokauście i ludobójstwie na poziomie szkoły podstawowej
i ponadpodstawowej.
YU zapewnia nauczycielom szczegółowe szkolenie tak, aby mogli zwiększać wśród swoich uczniów poziom świadomości oraz zrozumienia Holokaustu tam, gdzie jest to wśród amerykańskich uczniów najbardziej potrzebne. Według badania przeprowadzonego w 2020 r. przez organizację Claims Conference, w którego Komitecie Sterującym znaleźli się eksperci Yad Vashem i które objęło 50 stanów, Nowy Jork znajduje się w grupie, którą charakteryzuje jeden z najniższych poziomów wiedzy o Holokauście i w której 58% millenialsów oraz przedstawicieli pokolenia Z nie jest w stanie podać nazwy ani jednego obozu koncentracyjnego. Badanie pokazało także, iż 60% młodych ludzi nie wie, że podczas Holokaustu zamordowanych zostało 6 milionów Żydów.
„Yad Vashem angażuje się
w działania mające na celu zapewnienie obecności historii Holokaustu we współczesnym świecie oraz w życiu przyszłych pokoleń tak, by nie stała się ona kolejnym zapomnianym rozdziałem w dziejach ludzkości” – powiedział Przewodniczący Yad Vashem Dani Dayan.
„Zawarcie porozumienia z Yeshiva University zapewnia przyszłym pokoleniom edukatorów dostęp do narzędzi i materiałów niezbędnych do pracy z tematyką Holokaustu oraz angażuje młodych naukowców w dalsze badania nad tą wielowymiarową tematyką oraz jej związkami ze światem współczesnym. Yad Vashem wyraża nadzieję, iż podjęta współpraca otworzy nowe możliwości w ramach wyższych szczebli edukacji w USA oraz na całym świecie. Naszym celem jest dotarcie do osób na całym świecie tak, aby kroniki tych wyjątkowych dla Żydów oraz całej ludzkości wydarzeń dotarły wszędzie tam, gdzie powinny zostać wysłuchane”.
Emil Fish, Ocalony z Holokaustu oraz założyciel Fish Center, tak przedstawił swoje refleksje: „Odkąd opuściłem okryty złą sławą nazistowski obóz koncentracyjny Bergen Belsen latem 1945 r. obiecałem sobie, że to, czego moi ludzie, moja rodzina i ja sam tam doświadczyliśmy, nie może już więcej się powtórzyć. I tak się nie stanie, wierzę w to, ale musimy uczynić wszystko, co w naszej mocy, żeby wyciągnąć lekcję z przeszłości i edukować kolejne pokolenia. Zawarcie partnerstwa ze światowej klasy instytucją międzynarodową, jaką jest Yad Vashem, to dokładnie ten rodzaj współpracy, którego Fish Center potrzebuje i jestem z tego osiągnięcia niezmiernie dumny”.
W odpowiedzi na konieczność zwiększania świadomości Holokaustu oraz reagując na wzrost nastrojów antysemickich oraz coraz częste zaprzeczanie Holokaustowi w USA, dwie historyczne instytucje – Centrum Studiów nad Holokaustem i Ludobójstwem Emila A.
i Jenny Fish przy Yeshiva University (YU) oraz Światowe Centrum Pamięci Holokaustu Yad Vashem – zawiązały partnerstwo, w ramach którego zamierzają tworzyć innowacyjne programy edukacyjne oraz podejmować inicjatywy w zakresie studiów nad Holokaustem.
Yad Vashem