NIEMIECKIE MIEJSCA PAMIĘCI TWORZĄ SIEĆ WSPÓŁPRACY
Jako że muzea i miejsca pamięci mają
w coraz większym stopniu wspierać wartości demokratyczne oraz przeciwstawiać się prawicowym narracjom populistycznym, istotniejsze niż kiedykolwiek do tej pory stało się ich wspieranie oraz tworzenie silnych sieci współpracy.
Stowarzyszenie Gedenkstättenforum zrzesza obecnie prawie 300 miejsc pamięci i muzeów. Sieć ta, utworzona przez Gedenkstättenforum jako oddział Topografii Terroru, to jeden z przykładów na to, jak umocnić wzajemną współpracę. Przytoczone badanie, pierwotnie dofinansowane z Grantu Sojuszu IHRA, poddano przeglądowi i rozszerzono.
W ramach przeglądu muzeów tworzących sieć zebrano opisy około 300 miejsc pamięci i muzeów oraz miejsc pochodzenia dokumentów w Niemczech, jak również około 450 innych miejsc pamięci i muzeów z całego świata poświęconych ofiarom nazistowskich prześladowań oraz drugiej wojnie światowej. Spis ten jest łatwo dostępny
i umożliwia badaczom oraz pracownikom muzeów nawiązywanie kontaktów oraz tworzy możliwości współpracy poza standardową siecią wzajemnego wsparcia.
Strona zawiera także multimedialną prezentację Pageflow, ukazującą różnorodność niemieckich miejsc pamięci i muzeów. W materiale audiowizualnym przedstawiono historię powstania miejsc pamięci i muzeów, refleksje zwiedzających, a także zmiany, jakim poddano niektóre z tych miejsc na przestrzeni niemal 80 lat od czasu popełnienia zbrodni.
Osoby poszukujące miejsc pamięci
i muzeów poświęconych konkretnej tematyce bądź grupie ofiar mogą skorzystać z wyszukiwania na podstawie utworzonych kategorii historycznych zbrodni, takich jak: „Obozy koncentracyjne”, „Eutanazja”, „Historia Żydów” czy „Ruch oporu”.
Strona zawiera także serwis medialny,
w którym codziennie publikowane są informacje pozyskane w ramach przeglądu niemieckich źródeł poświęconych takim tematom, jak miejsca pamięci i muzea upamiętniające ofiary nazizmu, kultura pamięci i historii, ekstremizm prawicowy oraz innym powiązanym zagadnieniom.
Miejsca pamięci i muzea to narzędzia niezbędne do promowania pamięci, zrozumienia dla wydarzeń historycznych oraz zapewnienia, by okrucieństwa te nigdy nie powtórzyły się w przyszłości.
Dzięki wielu narzędziom wspierającym budowanie społeczności oraz współpracę jesteśmy w stanie razem stawić czoła tym wyzwaniom.
Muzea oraz miejsca pamięci odgrywają ważną rolę w upamiętnianiu historii oraz
w edukacji przyszłych pokoleń na temat okrucieństw z przeszłości. Stanowią one źródło informacji na temat zbrodni dokonanych przez reżim nazistowski, a także sposób na uczczenie pamięci różnych grup ofiar oraz Ocalonych.
Gedenkstättenforum