Memoria [PL] Nr 63 (12/2022) | Page 18

KOBIETY

PODCZAS HOLOKAUSTU

Konferencja poświęcona kobietom podczas Holokaustu zorganizowana zostanie

w Europie Środkowo-Wschodniej, a więc

w regionie, w którym okupacja przez nazistowskie Niemcy oraz wprowadzanie polityki rasowej przeplatały się

z konkurującymi ze sobą ruchami nacjonalistycznymi, przesuwaniem granic oraz niepodległością państw narodowych. Wydarzenie to zainauguruje serię konferencji, które będą odbywać się co roku w Europie oraz w Izraelu.

Historia prześladowań przez nazistowskie Niemcy, wysiedleń, ucieczek, deportacji oraz zbrodni na żydowskich oraz romskich kobietach podczas Holokaustu na szerszym tle geograficznym, jak również w kontekście innych rozłamów i konfliktów w Europie Środkowo-Wschodniej i poza jej granicami to jedno z poruszanych zagadnień. Kwestie tożsamości płciowej w czasie Holokaustu oraz tego, jak najlepiej połączyć historie okupacji, antysemityzmu i rasizmu etnicznego, jak również rywalizacji

w zakresie statusu ofiary w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej pozostają wyzwaniem dla badaczy oraz punktem spornym w debatach publicznych

i akademickich. Kolejne wyzwania naukowe pojawiają się, gdy spojrzymy na kwestię nakładania się tożsamości religijnych, etnicznych i tożsamości płciowej oraz na skutki, napięcia oraz traumy z nich wynikające.

Celem konferencji „Kobiety podczas Holokaustu” jest promowanie dyskusji akademickiej oraz debaty nad podziałami, połączeniami oraz przenikającymi się elementami, jakie występują w studiach nad Holokaustem oraz studiach z dziedziny gender w odniesieniu do kobiet podczas Holokaustu.

Konferencja zakłada dyskusję nad słusznością wyznaczania granic w zakresie poszczególnych dyscyplin naukowych oraz ma na celu promowanie podejścia wielodyscyplinarnego oraz międzydyscyplinarnej analizy tematu kobiet podczas Holokaustu. Pośród wielu tematów przewodnich wyróżnić można połączenia metodologiczne w zakresie umieszczenia Holokaustu w kontekście studiów społecznych, kulturowych i genderowych.

Organizatorzy konferencji zachęcają do nadsyłania propozycji artykułów analizujących związki studiów nad Holokaustem z wieloma innymi dziedzinami nauki oraz dyscyplinami naukowymi, w tym między innymi z naukami społecznymi, kulturowymi, studiami nad pamięcią, ze sztuką oraz edukacją. Czekamy na propozycje artykułów kwestionujących zarówno ugruntowane, jak i nowe podejście dyscyplinarne do studiów nad Holokaustem, w tym propozycje odnoszące się do oraz opisujące historie migracji (w tym uchodźców i osoby przesiedlone) skupiające się na życiu kobiet podczas Holokaustu.

Do wzięcia udziału w konferencji „Kobiety podczas Holokaustu”, która odbędzie się w Belgradzie w dniach 10-12 października 2023 roku, zachęcamy w szczególności zarówno młodych naukowców rozpoczynających swoje kariery, jak również cenionych

i doświadczonych akademików.

Tematyka konferencji:

Płeć, seksualność, płeć kulturowa, macierzyństwo oraz inne dylematy dotyczące wyłącznie kobiet podczas Holokaustu

Kobiety i sztuka

Kobiety w gettach i obozach

Kobiety w polityce i/lub przeciwstawiające się reżimowi nazistowskiemu

Nauczanie o kobietach podczas Holokaustu

Inne zagadnienia powiązane z tematyką kobiet podczas Holokaustu

Więcej informacji na stronie>>>

Centrum Studiów i Badań nad Holokaustem–Pomnik Mordechaja Anielewicza Moreshet działające w ramach Centrum Givat Haviva w Izraelu ma przyjemność zaprosić do nadsyłania artykułów na pierwszą Międzynarodową Konferencję poświęconą kobietom podczas Holokaustu.

Konferencja odbędzie się w dniach 10-12 października 2023 r. w Belgradzie

w Serbii, w Instytucie Filozofii i Teorii Społecznej Uniwersytetu w Belgradzie. Językiem roboczym konferencji będzie język angielski.