Memoria [PL] Nr 61 (10/2022) | Page 16

PODCAST EHRI

PROŚBA NA KARTCE POCZTOWEJ

W nowym odcinku podcastu EHRI przedstawiona została historia dwóch chłopców z Rumunii, Sorela i Marcu Rozen, oraz zwykłej kartki pocztowej. Rodzina Rozenów, składająca się z babci, rodziców i dwójki dzieci, została deportowana z miasta Dorohoi w północnej Rumunii w październiku 1941 roku do getta w Szarogrodzie w regionie Naddniestrze (obecnie miasto znajduje się w rejonie Mołdawii pozostającym pod rosyjską okupacją). Marcu i Sorel mieli odpowiednio 11 i 5 lat.

EHRI

Warunki bytowe w szarogrodzkim getcie były zatrważające, codzienność stanowił głód i szerzące się choroby. W przeciągu kilku miesięcy po tym, jak rodzina znalazła się w getcie babcia oraz rodzice zmarli na dur brzuszny, a chłopcy zostali sami. Zdesperowany Marcu wysłał do swojego wujka mieszkającego w Bukareszcie kartkę pocztową, na której napisał „zrób wszystko, co w Twojej mocy, by nas stąd wydostać”.

Kartka ta znajduje się obecnie

w zbiorach Instytutu Badań nad Holokaustem Elie Wiesela

w Bukareszcie.

Gość: Ana Bărbulescu, Starsza Badaczka oraz Kierowniczka Działu Naukowego Instytutu Badań nad Holokaustem Elie Wiesela w Bukareszcie.

Ana opowiada historię Marcu Rozena oraz pocztówki wysłanej przez chłopca do wujka. Wywiad z Marcu Rozenem pochodzi z archiwum Fundacji USC Shoah – Instytutu Historii Wizualnej i Edukacji.

Każdy odcinek podcastu For the Living and the Dead (Dla Żyjących i Zmarłych) to opowieść badacza zaangażowanego w tematykę Holokaustu poświęcona konkretnemu przedmiotowi, obecnie często wchodzącemu w skład zbiorów muzealnych lub archiwów, który przedstawia Holocaust z bardzo osobistej perspektywy. Pierwszy sezon podcastu EHRI zawiera odcinki poświęcone pluszowemu misiowi, płatkom miki, kartce pocztowej, płytom gramofonowym, okładce czasopisma oraz maszynie do pisania. Jako że Holocaust objął swoim zasięgiem całą Europę, wyjątkowe historie pochodzą ze wszystkich zakątków kontynentu, od Belgii po Ukrainę, od Rumunii po Włochy.