Memoria [PL] Nr 61 (10/2022) | Page 12

MIĘDZYNARODOWA

KONFERENCJA NAUKOWA

„ŻYDZI EUROPEJSCY W OBLICZU NIEUCHRONNOŚCI ZAGŁADY”

Latem 1941 r. nazistowskie Niemcy rozpoczęły bezpośrednią eksterminację Żydów. Początkowo były to masowe egzekucje ludności cywilnej na Wschodzie, a od 1942 r. deportacje do założonych w okupowanej Polsce obozów zagłady. Nadchodzące informacje o masowych mordach sprawiły, że od pewnego momentu – różnego dla różnych skupisk żydowskich – Żydzi zaczęli sobie coraz wyraźniej zdawać sprawę, że zagraża im śmiertelne niebezpieczeństwo, którego trudno uniknąć. Celem konferencji jest rozpoznanie i opisanie doświadczenia życia Żydów w obliczu bliskiego i nieuchronnego zagrożenia Zagładą. Jak rozprzestrzeniały się informacje o masowych mordach? Jak Żydzi adaptowali się do warunków ekstremalnych? Jak wyglądało ich życie dzień po dniu w tych warunkach? Jakie były ich przeżycia i emocje oraz świadomość dalszego losu?

Chociaż okres nazistowskich prześladowań jako całość był dla Żydów sytuacją ekstremalną, jako temat konferencji wybraliśmy najbardziej skrajne doświadczenia Żydów europejskich podczas Holokaustu.

Interesują nas doświadczenia sytuacji, takich jak:

życie codzienne w gettach w podczas niemieckich akcji deportacyjnych,

doświadczenie przeżycia masowej egzekucji, udział w marszu śmierci,

życie w bunkrach, kryjówkach, w lasach i obozach rodzinnych,

doświadczenie podróży w transportach deportacyjnych i ucieczek z nich,

codzienność w niemieckich obozach przejściowych, obozach pracy i obozach koncentracyjnych, a także obozach zagłady, w tym praca w Sonderkommando.

Konferencja będzie towarzyszyć planowanej na przyszły rok w Muzeum POLIN wystawie czasowej Wokół nas morze ognia, która koncentruje się na przeżyciach ludności cywilnej podczas powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 r.

Do nadsyłania zgłoszeń zapraszamy badaczy na wszystkich etapach kariery naukowej – od doktorantów finalizujących swoje dysertacje do profesorów zwyczajnych. Abstrakt wystąpienia w języku angielskim (300-500 słów) wraz z określeniem preferowanego języka prezentacji (polski lub angielski) oraz notę biograficzną uwzględniającą afiliację akademicką, opis doświadczenia badawczego i dane kontaktowe prosimy przesłać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego online >>

Termin zgłoszeń upływa 27 listopada 2022 r. Zgłoszenia niekompletne lub złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Wybrani uczestnicy zostaną powiadomieni do 20 grudnia 2022 r.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na konferencję, której celem jest rozpoznanie i opisanie doświadczenia życia europejskich Żydów w obliczu bliskiego i nieuchronnego zagrożenia Zagładą. Konferencja odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia 2023 r. z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN