Memoria [PL] Nr 60 (9/2022) | Page 16

NOWA WYSTAWA

WIENER HOLOCAUST LIBRARY

Prywatne fotografie rodzinne, pochodzące

z unikalnych archiwów Biblioteki i po raz pierwszy zebrane w latach trzydziestych przez dr. Alfreda Wienera dla udokumentowania oraz zachowania dowodów prześladowań Żydów prowadzonych w Europie, odkrywają nieznaną historię życia Żydów w Niemczech

i Austrii w czasach przed Holokaustem. Podpisy, którymi opatrzono niektóre portrety

i zdjęcia, odwołują się do losu, jaki spotkał przedstawionych na nich bohaterów: prześladowań, deportacji, eksterminacji lub ucieczki. Zaprezentowane obrazy ukazują codzienne prywatne momenty oraz stanowią wyraz artystyczny żydowskiej kultury

i tożsamości, tworząc fizyczny zapis tego,

w jaki sposób ich bohaterowie pragnęli zostać przedstawionymi i zapamiętanymi. Dziś odbieramy je jako obraz życia i spędzania wolnego czasu w przededniu katastrofy.

Oczom zwiedzających ukazują się poruszające biało-czarne fotografie pochodzące

z archiwum Biblioteki Wiener Holocaust Library, w tym zdjęcia wielu osób, które zostały później zamordowane podczas Holokaustu. W ramach wystawy można obejrzeć również amatorskie albumy ze zdjęciami z czasów, gdy pojawiła się możliwość fotografowania na własną rękę poza profesjonalnymi studiami, ekscentryczne studyjne portrety ze schyłku XIX wieku, jak również nigdy wcześniej nieprezentowane negatywy ukazujące żydowskich żołnierzy podczas służby w okresie pierwszej wojny światowej, wywołane specjalnie na tę wystawę.

Helen Lewandowski, kuratorka wystawy pełniąca w Bibliotece funkcję asystentki kuratora, powiedziała: „Te piękne fotografie tak bardzo nas przyciągają, ponieważ

których bieg miał wkrótce zostać zmieniony na zawsze. W tych ciepłych osobistych zdjęciach i portretach nierzadko odnajdujemy samych siebie i swoje rodziny. Mam nadzieję, że wystawa ta będzie przyczynkiem do dyskusji na temat fotografii rodzinnych oraz sposobu, w jaki są one prezentowane i wykorzystywane w obecnych czasach. Wszystkie te obrazy niosą ze sobą własną historię, będąc dokumentami utworzonymi w określonym miejscu i czasie, do których powrócono po wielu latach”.

Dr Barbara Warnock, Starsza Kuratorka oraz Kierowniczka ds. Edukacji, podkreśliła z kolei: „Nasza biblioteka jest w posiadaniu największych w Wielkiej Brytanii zbiorów żydowskich fotografii rodzinnych sprzed epoki nazistowskiej. Te niezwykle cenne materiały dokumentują życie Żydów w Europie na przełomie wieków, umożliwiając nam wyjątkowy wgląd w tamten utracony świat. Biblioteka ma do odegrania kluczową rolę w zakresie zbierania oraz zachowania tych ważnych obrazów historycznych. Niezmiernie cieszy nas to, że mamy możliwość zaprezentować część z tych ujmujących fotografii wszystkim zainteresowanym. Nasza wystawa koncentruje się na fotografiach często pomijanych podczas analizowania zbiorów dokumentów żydowskich rodzin oraz pokazuje zakres tematów, do których odnoszą się prezentowane obrazy oraz ich różnorodność: widzimy ich bohaterów w domu, na wakacjach, w pracy, w towarzystwie członków swoich rodzin, a także uprawiających sport czy oddających się rozrywkom. Bardzo interesujące jest to, w jaki sposób osoby te kreowały za pośrednictwem prezentowanych obrazów swoją własną tożsamość.

Biblioteka Wiener Holocaust Library dziękuje organizacji Arts Council England za hojne wsparcie procesu digitalizacji rodzinnych zbiorów dokumentów.

Wiener Holocaust Library

Biblioteka Wiener Holocaust Library przedstawia nową wystawę prezentującą łącznie ponad 100 nieudostępnianych dotąd publicznie portretów oraz zdjęć członków dwunastu żydowskich rodzin wykonanych w okresie od ostatniej dekady XIX wieku do lat trzydziestych XX wieku.