Memoria [PL] Nr 57 (6/2022) | Page 4

KAMIENIE I HISTORIE.

MIEJSCA PAMIĘCI HOLOKAUSTU

W WIELKIEJ BRYTANII

Dzięki połączeniu namacalnej siły kamieni pamięci oraz pochłaniającego doświadczenia cyfrowego Foundation Stones Map prezentuje głębię powiązań między Brytyjczykami

a Holokaustem.

UK Holocaust Memorial Foundation

Przez trzy ostatnie lata ponad 10 000 Brytyjczyków z całego kraju malowało kamienie pamięci dla powstającego w Londynie centrum pamięci i edukacji o Holokauście UK Holocaust Memorial and Learning Centre. W ramach projektu znanego pod nazwą Foundation Stones wszyscy chętni mogą pomalować kamień, który zostanie wmurowany w fundamenty pod Miejscem Pamięci. Zgodnie z żydowskim zwyczajem kładzenia małych kamieni na nagrobkach i pomnikach, każdy z nich to obietnica zachowania pamięci o przeszłości oraz wysiłku na rzecz budowania przyszłości wolnej od antysemityzmu oraz wszelkich przejawów nienawiści. W ten kreatywny sposób historia wkomponowuje się w nowe Miejsce Pamięci, za pośrednictwem którego Brytyjczycy odkrywają historię Holokaustu,

a wielu z nich nie zna bądź nie rozumie jej wystarczająco dobrze.

W dzień święta Jom ha-Szoa mapa kamieni Foundation Stones Map została udostępniona w Internecie. Podążając wirtualnym szlakiem 27 kamieni, poznajemy kryjące się za nimi historie. Na żywo wszystkie kamienie uderzają swoim pięknem, a dzięki żmudnej pracy i wykonaniu setek zdjęć udało się doskonale oddać ich charakter w technologii 3D. Kamienie zostały tak realistycznie przedstawione na wirtualnej mapie, że mamy wrażenie, jakbyśmy sami mogli ich dotknąć.

Mapa Foundation Stones Map dostępna jest na stronie: www.foundationstones.uk

Dr Virginia Crompton, CEO organizacji Big Ideas koordynującej projekt Foundation Stones w imieniu fundacji UK Holocaust Memorial Foundation powiedziała: „Szczególnie wzrusza mnie połączenie prostoty pomalowanego kamienia

z angażującą przestrzenią cyfrową. Namacalne doświadczenie dotykania kamienia, obracania go i oglądania ze wszystkich stron przekłada się na poruszające i głębokie przeżycie wirtualne”.

Szlak rozpoczyna się w Liverpoolu na stadionie Everton Football Club. Właśnie tam kobieta, która towarzyszyła młodym graczom Premier League podczas wycieczki edukacyjnej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz przekształciła swój kamień w mały dziecięcy bucik. Inspirację stanowił naturalny kształt i rozmiar kamienia. To wzruszający hołd dla 1,5 miliona zamordowanych dzieci, a jego historię opowiada z powagą i ciepłem znana aktorka Juliet Stevenson.

Wirtualną podróż kończymy w pobliżu londyńskiego Parlamentu, gdzie znajdujemy piękny kamień pomalowany na jasne kolory przez dziewięćdziesięcioośmiolatkę dla uczczenia pamięci jej matki, która zginęła

w Auschwitz.

Lord Pickles, Współprzewodniczący fundacji UK Holocaust Memorial Foundation, tłumaczy: „Każdy z kamieni umieszczonych na szlaku niesie historię bądź przesłanie dla londyńskiego Miejsca Pamięci Holokaustu”. Kolejny współprzewodniczący, Ed Balls, dodaje: „Podążając szlakiem, odkrywamy emocjonalne więzi Brytyjczyków z historią Holokaustu, począwszy od rozdzielonych rodzin po niezłomność Ocalonych”. Umieszczenie tych opowieści na mapie w miejscach, z którymi się łączą pokazuje bogatą mozaikę połączeń wszelkich zakątków Wielkiej Brytanii z tamtymi wydarzeniami.

Stworzenie mapy Foundation Stones Map było możliwe dzięki wsparciu Google.org. Rowan Barnett, Dyrektor Google.org w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce powiedział: „Historie tak wielu rodzin, w tym również i mojej, przeplatają się z historią Holokaustu. Wszyscy jesteśmy solidarnie zobowiązani do promowania pamięci o Holokauście i niezwykle istotną rolę pełni nasza współpraca z rządami państw oraz społeczeństwem obywatelskim w tym zakresie, jak również wysiłki na rzecz zwalczania przejawów antysemityzmu oraz zapewnienia przyszłości wolnej od nienawiści”.

Dzięki serii szlaków profesjonalnie przedstawionych na mapie Foundation Stones Map fundacja UK Holocaust Memorial Foundation propaguje moc tych pięknych symboli pamięci wśród szerszej publiczności. Idea projektu opiera się na założeniu, iż dzielenie się skłaniającymi do przemyśleń i emocjonalnymi odwołaniami do historii zapewnia ciągłość jej dziedzictwa. Na tej idei bazuje opracowana przestrzeń cyfrowa i jej wpływ na odbiorców.