JAK MUZEA I MIEJSCA PAMIĘCI MOGĄ PRZECIWDZIAŁAĆ ZNIEKSZTAŁCANIU HISTORII?
10 października 2021 r. na placu Universitatii w centrum Bukaresztu odbył się protest przeciwko środkom działaniom podejmowanym w związku z zagrożeniem koronawirusem. Wśród morza rumuńskich flag jeden z protestujących trzymał tabliczkę z napisem "Vakcin macht frei’ w kształcie bramy obozu Auschwitz-Birkenau.
Elisabeth Ungureanu
Moi koledzy i ja w Instytucie Elie Wiesela byliśmy przerażeni. Widząc tak rażące zniekształcanie historii na ulicach naszego miasta, byliśmy głęboko poruszeni - dla nas jako profesjonalistów zajmujących się badaniami nad Holokaustem, ale także dla ocalałych z Zagłady i ich rodzin. Zjawisko to obserwujemy nie tylko w Rumunii, ale na całym świecie.
Jako dyrektor komunikacji w Narodowym Instytucie Elie Wiesela w Rymumii oraz przewodnicząca rumuńskiej delegacji do IHRA, moje rozmowy z kolegami w dniach i tygodniach po proteście w Bukareszcie, skłoniły mnie do refleksji nad rolą, jaką nasze instytucje odgrywają w przeciwdziałaniu zniekształceniu historii Holokaustu. Muzea i miejsca pamięci są niezbędne w kształtowaniu społeczności, w których funkcjonują: od zachowania historii, aż po edukację przyszłych pokoleń,
Oto trzy powody, dla których muzea i miejsca pamięci odgrywają rolę w walce z rosnącym zniekształcaniem Holokaustu na całym świecie.
1. Zachowanie historii
Muzea są strażnikami historii. Gromadzą, chronią oraz udostępniają przedmioty i dokumenty, które przechowują na rzecz całego społeczeństwa. Czynimy to z szacunku dla ofiar i ocalałych.
Muzea nie tylko zachowują dowody przeszłości, ale także je prezentują, zapewniając prawda jest dostępna i rozpowszechniana. Gdy historia jest dobrze znana, a jej dowody dostępne dla wszystkich, trudniej jest rozpowszechnić zniekształcające ją narracje.
2. Edukacja społeczeństwa
Muzea są miejscami nauki. Na miejscach pamięci spoczywa szczególny obowiązek edukacji obywatelskiej. W Instytucie Elie Wiesela regularnie gościmy grupy, które chcą poznać historyczne aspekty Holokaustu, ale też jego współczesne konsekwencje.
Jednak rola miejsc pamięci i muzeów we wspieraniu edukacji o Holokauście wykracza poza szkoły i uniwersytety. Moi koledzy z IHRA pracują nad edukacją i zachęcaniem do refleksji nad historią Holokaustu z różnymi grupami, takimi jak wojskowi, policjanci, dziennikarze i sędziowie, by wymienić tylko kilka z nich.
Wyposażenie różnych ważnych w społeczeństwie grup w wiedzę historyczną na temat Holokaustu oraz mechanizmów i procesów, które doprowadziły do ludobójstwa, oznacza, że grupy te z większym prawdopodobieństwem będą w stanie rozpoznać zniekształcenia, gdy je zobaczą, i krytycznie zastanowić się nad własną rolą w zapobieganiu zniekształceniom.
3. Budowanie wspólnoty
Muzea zbliżają ludzi. Historie, które mają do opowiedzenia miejsca pamięci, bywają trudne. Obejmują one zarówno głębię cierpienia i tragedii, jak i wyżyny bohaterstwa. Jednak muzea zapewniają ludziom miejsce, w którym mogą oni zgłębiać te złożone historie, ucząc się i czerpiąc inspiracje.
Muzea pomagają społeczeństwom otwarcie i rzetelnie zmierzyć się z przeszłością. Budowanie wspólnoty i kultury pamięci wokół historii Holokaustu wzmacnia w społeczeństwie poczucie współodpowiedzialności za tę historię. Te historie i ta historia należą do nas wszystkich. Wszyscy mamy do odegrania pewną rolę w przeciwdziałaniu zniekształceniu.
Opowiedz się przeciwko zniekształceniu. Dołącz do kampanii #protecthefacts.