Memoria [PL] Nr 56 (5/2022) | Page 10

osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Oprócz tego na wystawie znajdują się pojedyncze obiekty wypożyczone z ponad 20 instytucji, muzeów i kolekcji prywatnych na całym świecie, w tym z Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Museum, Wiener Library oraz miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen i Sachsenhausen i Westerbork.

Dzięki współpracy twórców wystawy z lokalnymi muzeami możliwe było włączenie do ekspozycji przedmiotów i historii ukazujących lokalne powiązania podkreślające znaczenie historii Auschwitz dla mieszkańców Skandynawii. To m.in. historia duńskich Żydów uciekających do Szwecji, postać szwedzkiego dyplomaty Raula Wallenberga, który ratował Żydów na Węgrzech, a także akcja pomocy więźniom obozów koncentracyjnych przeprowadzona wiosną 1945 na zlecenie rządu Szwecji znana pod nazwą „białe autobusy”.

Prezentacja wystawy "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." w Malmö jest możliwa dzięki współpracy instytucjonalnej miasta, regionu Skania oraz zaangażowaniu Forum for Living History jako partnera edukacyjnego. W Szwecji wystawa jest prezentowana dzięki lokalnemu partnerowi, firmie Nordic Exhibitions.

Podczas prezentacji wystawy w Szwecji zaplanowano również bogaty program kulturalny. Są to m.in. wykłady, prelekcje i inne wydarzenia, podczas których ocalali i eksperci będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat historii obozu Auschwitz i Holokaustu. Do udziału w programie edukacyjnym zaproszono również tysiące uczniów, którzy będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę.

Ekspozycję "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” można oglądać w Szwecji do końca września. Więcej informacji na stronie auschwitz.net.