WYTYCZNE: JAK SZUKAĆ DOKUMENTÓW DO PROWADZENIA BADAŃ NAD HOLOKAUSTEM, DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH ORAZ UPAMIĘTNIAJĄCYCH
Międzynarodowy Sojusz Upamiętnienia Holokaustu (IHRA) opublikował dokument Guidelines for Identifying Relevant Documentation for Holocaust Research, Education and Remembrance (Wytyczne, jak szukać dokumentów do prowadzenia badań nad Holokaustem, działań edukacyjnych oraz upamiętniających).
Wymazywanie wszelkich śladów
Formuła wolnego dostępu umożliwia naukowcom oraz osobom prywatnym wyszukiwanie oraz wykorzystywanie dokumentów związanych z tematyką Holokaustu do celów upamiętnienia, edukacji oraz prowadzenia badań. W ten sposób świat nie zapomni tamtych wydarzeń.
Naziści oraz ich poplecznicy nie tylko mordowali Żydów, Romów, przeciwników politycznych oraz inne grupy społeczne; mieli oni na celu także zatarcie wszelkich śladów ich istnienia. Dlatego tak cenne są wszelkie dokumenty odnoszące się do życia sprzed Holokaustu, z okresu jego trwania oraz z czasów, które nastąpiły później.
Identyfikowanie materiałów odnoszących się do Holokaustu
Wytyczne Sojuszu IHRA odnoszą się do głównej przeszkody w dostępie do materiałów na temat Holokaustu, jaką jest brak ujednoliconej, ogólnodostępnej oraz nadążającej za upływem czasu metody identyfikacji. Na chwilę obecną każde archiwum oraz każdy kraj mają możliwość przyjęcia własnej polityki względem dostępu do tego rodzaju materiałów.
Często ustalane są wąskie kryteria techniczne, według których źródła odnoszące się do Holokaustu to materiały z lat 1933-1945 przechowywane w archiwach na terenie Europy. Wskutek takiego zawężenia naukowcy mogą niesłusznie tracić dostęp do źródeł o wartości istotnej z punktu widzenia studiów nad Holokaustem.
Ponadto ciągłym zmianom podlegają pytania, jakie badacze stawiają w kontekście Holokaustu oraz metody, jakimi posługują się w celu uzyskiwania odpowiedzi. Dlatego też niezbędne jest stworzenie elastycznego oraz ogólnodostępnego rozwiązania, które ułatwiłoby definiowanie oraz identyfikację źródeł odnoszących się do Holokaustu.
międzynarodowych sieci systemów archiwizujących, wśród których znajdują się także działacze EHRI. Wytyczne zapewniają ujednolicone podejście do poszukiwań odpowiednich dokumentów dla celów prowadzenia badań nad Holokaustem, upamiętnienia oraz edukacji, w ten sposób wspierając archiwa oraz inne instytucje w przeprowadzaniu oceny zbiorów oraz umożliwiając dostęp do odpowiednich źródeł. Także sami pracownicy archiwów uzyskują narzędzia, dzięki którym właściwie stosują w odniesieniu do dokumentów związanych z Holokaustem na przykład zasady dotyczące prywatności zapisane w RODO.
Udostępnij narzędzie
Zapewnienie pełnego i wolnego dostępu do materiałów związanych z epoką Holokaustu nie jest niszowym działaniem. Jest ono niezbędne dla zapewnienia pamięci o tamtych czasach. Podziel się wiedzą o tym narzędziu w ramach własnej sieci kontaktów i sprawdź, jak ułatwi Ci ono właściwą identyfikację źródeł. Wytyczne oraz wszelkie informacje promujące wolny dostęp do materiałów związanych z Holokaustem dostępne są na stronie internetowej Sojuszu IHRA.
Dostęp do materiałów odnoszących się do Holokaustu pomaga społecznościom otwarcie i dokładnie rozliczać się z przeszłości. Europejska Infrastruktura Badań nad Zagładą (EHRI) łączy źródła, instytucje i ludzi, co ułatwia działanie w obliczu fragmentarycznego charakteru dostępnych źródeł.
IHRA