Memoria [PL] Nr 55 (4/2022) | Page 17

Zgłoszenia i pytania można przesyłać do kierujących projektem:

Nataliia Tkachenko Katarzyna Odrzywołek

Zgłoszenia należy wysyłać drogą mailową co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem na jeden ze wskazanych powyżej adresów mailowych. Potwierdzeniem przyjęcia rezerwacji jest otrzymanie karty wstępu do Muzeum.

Projekt będzie trwał od maja do grudnia 2022 roku z przerwą na ferie letnie, a podsumuje go konferencja dla nauczycieli i edukatorów – opiekunów grup, które wzięły udział

w wizytach studyjnych. Będzie ona okazją do wymiany doświadczeń, wniosków i uwag dotyczących organizacji wyjazdów do miejsc pamięci jako uzupełnienia istniejących programów nauczania w szkole.

Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym

i zagłady KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022