WALKA Z ANTYSEMITYZMEM OD DREYFUSA PO DZIEŃ DZISIEJSZY – NOWA WYSTAWA W WIENER HOLOCAUST LIBRARY W LONDYNIE
Organizacja charytatywna The Community Security Trust (CST) opublikowała w lutym 2022 raport o zachowaniach antysemickich Antisemitic Incidents Report 2021. Przywołuje on 2 255 incydentów o charakterze antysemickim zarejestrowanych w 2021 w całej Wielkiej Brytanii. To niechlubny roczny rekord w całej historii prowadzenia raportu oraz wzrost aż o 34% w porównaniu z rokiem 2020. Antysemityzm wciąż stanowi niezwykle realne zagrożenia dla społeczności żydowskiej Wielkiej Brytanii, Europy i całego świata.
Ta niezwykle ważna wystawa przedstawia historię walki przeciwko antysemityzmowi podejmowanej na przestrzeni ostatniego stulecia we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Za pośrednictwem unikalnych i nieprezentowanych dotąd dokumentów wchodzących w skład archiwów Biblioteki oraz poruszających fotografii CST poznajemy historie konkretnych osób i organizacji, które poświęciły się walce z antysemityzmem oraz podejmowanych w tym celu kampanii od czasów afery Dreyfusa we Francji w latach 90.XIX wieku.
Wystawa ta rzuca światło na różne strategie, jakie przyjmowano podczas walki z antysemityzmem w ciągu co najmniej ostatnich stu lat, począwszy od publikowania pamfletów obalających antysemickie założenia, poprzez zbieranie dowodów na antysemicką działalność jednostek, aż po walki uliczne oraz przenikanie do szeregów ugrupowań faszystowskich.
Biblioteka przyjmuje sobie za cel wspieranie działalności edukacyjnej w zakresie historii antysemityzmu oraz inspirowanie zwiedzających z wykorzystaniem historii znanych działaczy opowiadających się przeciwko nastrojom antysemickim. Wyciągając lekcję z przeszłości możemy lepiej identyfikować przypadki zachowań antysemickich oraz opowiadać się przeciwko nim.
Nowa wystawa Biblioteki The Wiener Holocaust Library Fighting Antisemitism from Dreyfus to Today (Walka z antysemityzmem od Dreyfusa po dzień dzisiejszy) została stworzona częściowo jako odpowiedź na niepokojące tendencje antysemickie w obecnym świecie,
w tym coraz częstsze w ostatnich latach prześladowania Żydów oraz rozpowszechnianie
w Internecie teorii spiskowych podczas pandemii COVID-19.
Wiener Holocaust Library