MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA LIFE BEHIND FENCES
(ŻYCIE ZA DRUTAMI)
Festiwal Viktora Ullmanna oraz Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Trieście, we współpracy z Muzeum Społeczności Żydowskiej w Trieście „Carlo i Vera Wagner” mają przyjemność ogłosić, iż w dniach od 23 do 25 listopada 2022 w Trieście we Włoszech odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Life Behind Fences (Życie za drutami; LBF 2022)
EHRI
Cele i Założenia Konferencji
Konferencja ma na celu podsumowanie bieżących debat historycznych prowadzonych w dziedzinie Studiów nad Holokaustem. Dotyczą one przyjętego w ostatniej dekadzie podejścia interdyscyplinarnego, w ramach którego konferencja przyjmuje sobie za cel utworzenie platformy wspólnotowej przestrzeni dialogu między poszczególnymi głosami w dyskusji.
W ostatnich czasach światło dzienne ujrzały liczne badania, które w znaczny sposób przyczyniły się do poszerzenia horyzontów tematyki Holokaustu.
Znajdziemy wśród nich miedzy innymi takie pozycje, jak The Last Ghetto: An Everyday History of Theresienstadt (Ostatnie getto: codzienna historia Theresienstadt) autorstwa Anny Hajkovej (Oxford University Press, 2020), Dance on the Razor Edge: Crime and Punishment in the Nazi Ghettos (Taniec na krawędzi ostrza: Zbrodnia i kara w nazistowskich gettach) Svenji Bethke (University of Toronto Press, 2020), Night without End: The Fate of Jews in German-Occupied Poland (Dalej jest noc: Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski) pod redakcją Jana Grabowskiego i Barbary Engelking (Indiana University Press, 2021) opisujące codzienne życie osób więzionych w gettach i obozach. Istnieją także badania poświęcone wpływowi spożycia alkoholu na działania na rzecz eksterminacji poszczególnych grup, takie jak praca Edwarda Westermanna Drunk on Genocide: Alcohol and Mass Murder in Nazi Germany (Pijani ludobójstwem: alkohol i masowe mordy
w nazistowskich Niemczech) (Cornell University Press, 2021). Wreszcie należy przytoczyć pozycje poświęcone ewolucji polityki pamięci w epoce postkomunistycznej, takie jak Yellow Star, Red Star: Holocaust Remembrance After Communism (Żółta Gwiazda, Czerwona Gwiazda: Upamiętnienie Holokastu po komunizmie) autorstwa Jeleny Subotic (Ithaca, 2019).
Przedstawione pozycje to jedynie niektóre
z prac, które przyczyniły się do poszerzania zakresu Studiów nad Holokaustem oraz rozwoju ich interdyscyplinarnego charakteru.
W odniesieniu do tej właśnie różnorodności konferencja poświęcona będzie trzem tematom przewodnim prezentowanym w ramach trzech sesji. Pierwsza z nich dotyczyć będzie prac artystycznych w najszerszym możliwym rozumieniu, także w kontekście przymusowego przetrzymywania w obozach oraz gettach; druga poświęcona zostanie koncepcji przetrwania (pod różnymi postaciami), podczas gdy trzecia opowie o „mechanizmach obronnych” oraz przepracowaniu traumy (w tym traumy wojennej) wypracowywanych przez poszczególne osoby w celu uporania się z doświadczeniem wojny.
Podczas każdej z sesji główny mówca przedstawi swoją prezentację (45 minut), następnie zaprezentowane zostanę 3 kolejne artykuły (każdy po 20 minut), a na koniec kilku doktorantów będzie miało możliwość opowiedzenia o prowadzonych przez siebie projektach (w formie plakatu; maksimum 10 minut).
Głowni mówcy, którzy potwierdzili swoje uczestnictwo w Konferencji LBF 2022:
•
•
•
Zaproszenie do nadsyłania artykułów
Do nadsyłania artykułów poświęconych tematom przewodnim Konferencji zapraszamy naukowców z następujących dziedzin: studia kulturowe, studia pamięci, studia o Holokauście, studia historii mówionej, historia i historia powszechna, literatura, historia sztuki, socjologia, nauki polityczne, filozofia, muzykologia.
Proponowane prace powinny, choć nie jest to warunek konieczny, odwoływać się do następującej tematyki:
•
•
•
•
•
•
Jak już wspomniano powyżej, jednym z celów konferencji jest dyskusja nad różnego rodzaju niuansami, które są obecnie żywo dyskutowane w ramach Studiów nad Holokaustem. Jednocześnie wydarzenie to stanowić ma ramy dla innych pól badawczych, takich jak studia nad ludobójstwem, historia powszechna, studia nad traumą, historia mówiona oraz studia z zakresu gender. Jako szczególnie wartościowe postrzegamy w tym kontekście prace przedstawiające podejścia porównawcze i interdyscyplinarne.
Propozycje prac w języku angielskim podlegają ograniczeniu do maksimum 500 słów. Należy do nich dołączyć krótką notę biograficzną o długości maksimum 250 słów. Prosimy o nadsyłanie tekstów na adres [email protected], temat wiadomości: LBF 2022. Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2022. Do przedstawienia swoich badań szczególnie zachęcamy młodych naukowców oraz doktorantów. Konferencja zostanie przeprowadzona w języku angielskim. W planach jest przygotowanie publikacji z przebiegu konferencji.
Komisja Naukowa poinformuje o zakwalifikowaniu wybranych prac do 1 czerwca 2022.
Koszty wyżywienia i zakwaterowania pokrywają organizatorzy.