Memoria [PL] Nr 53 (2/2022) | Página 4

INAUGURACJA PROJEKTU

„BEHIND THE STAR”

W czasie drugiej wojny światowej żydowscy obywatele Holandii byli izolowani od społeczeństwa, a z rąk narodowych socjalistów i innych działających na ich rzecz doznawali dyskryminacji i prześladowań. Większość z nich nie przeżyła wojny. Ponad 102 000 holenderskich Żydów zostało podczas Holokaustu deportowanych

i zamordowanych.

Wśród najbardziej wymownych zachowanych świadectw tamtych czasów znajdują się fotografie ofiar. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zidentyfikować ich bohaterów.

Projekt instytutu NIOD zatytułowany “Behind the Star” koncentruje się na fotografiach, których bohaterowie mają żółtą gwiazdę naszytą bądź przypiętą do ubrań. Od maja 1942 roku noszenie żółtej materiałowej gwiazdy – nazywanej w Holandii „Jodenster” – zostało narzucone przez niemieckiego okupanta. W ten sposób Żydzi podlegali łatwej identyfikacji, co stanowiło narzędzie ich stygmatyzacji i odczłowieczenia.

Po 1945 roku w archiwach znalazło się wiele fotografii z czasów wojny. BeeldbankWO2 (bank obrazów drugiej wojny światowej) to największe internetowe archiwum fotografii z tego okresu w Holandii, które zawiera ponad 200 obrazów przedstawiających osoby oznaczone żółtą gwiazdą. Zdjęcia te ukazują zaledwie fragment życia przedstawianych bohaterów, a do odtworzenia i zrozumienia ich losów niezbędne jest poznanie ich imion i nazwisk.

Organizatorom projektu przyświeca cel dotarcia do nazwisk bohaterów fotografii, jak również do informacji, które pomogłyby

w odtworzeniu ich losów.

Na stronie, do której link znajduje się poniżej, można zapoznać się ze zdjęciami oraz podzielić posiadanymi informacjami:

https://beeldbankwo2.nl/en/behind-the-star

Pomóżmy Instytutowi NIOD dotrzeć do nazwisk i historii kryjących się za żółtą gwiazdą.

Zachęcamy wszystkich do podzielenia się wszelkimi posiadanymi informacjami na temat osób przedstawionych na fotografiach. Poszukujemy imion i nazwisk, jak również innych informacji, w tym dat i miejsc,

w których fotografie zostały wykonane.

Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki, nawet jeśli nie będzie możliwości zebrania wszystkich informacji za jednym podejściem.

Uroczystości upamiętniające, takie jak na przykład Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, kierują naszą uwagę na zachowane zdjęcia z epoki Holokaustu oraz ich znaczenie dla upamiętnienia tamtych dni. W wielu przypadkach losy osób ujętych na fotografiach pozostają jednak nieznane. W związku z tym dział ImageLab holenderskiego laboratorium NIOD zainicjował projekt crowdsourcingowy Behind the Star (Co skrywa gwiazda) mający na celu odtworzenie historii życia bohaterów fotografii.

EHRI