Memoria [PL] Nr 45 (06/2021) | Page 7

zapomnieć tego małego bucika i skarpetki – to zostanie ze mną – powiedział Ronald S. Lauder, prezes amerykańskiej Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.

– Union Station jest wizualnym symbolem

i ważną historyczną przestrzenią w Kansas City. Wystawy, które gościmy, są niezwykle ważne dla zachowania naszej historii i misji, a nasz głos jest silny. Przedstawienie wystawy "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko" naszej ogromnej i zróżnicowanej społeczności jest jednym z najwyższych zaszczytów, jakie możemy sobie wyobrazić – powiedział George Guastello, Prezes i Dyrektor Generalny Union Station.

– Setki tysięcy amerykańskich wojskowych przewinęło się przez Union Station w drodze na dwie wojny światowe. Po wojnach budynek był świadkiem niezliczonych powrotów i spotkań. Po II wojnie światowej pomogliśmy powitać ocalałych z Holokaustu w ich nowych domach, właśnie tutaj, na Środkowym Zachodzie. Nasza historia jest pełna pokory i honoru – dodał.

Podczas otwarcia wystawy dyrektor Cywiński wręczył Luisowi Ferreiro „Światło Pamięci”, najwyższą nagrodę Miejsca Pamięci Auschwitz, która przyznawana jest osobom najpełniej zasłużonym dla edukacji o Auschwitz

i o Zagładzie.

– Luis Ferreiro dokonał rzeczy niezwykłej – zbudował największą dotychczas podróżującą wystawę poświęconą Auschwitz. Była ona prezentowana w Madrycie, potem w Nowym Jorku, a dziś, 14 czerwca, została otwarta w Kansas City. Liczba odwiedzających w tych trzech miejscach prawdopodobnie przekroczy milion. Pokazuje to, jak ogromny jest potencjał edukacyjny wydarzeń, które dzieją się nie tylko w Miejscu Pamięci, na terenie byłego obozu, ale i na całym świecie. Patrząc z tego punktu widzenia, to wielkie przedsięwzięcie wystawiennicze jest również jednym

z największych programów edukacyjnych poświęconych historii Auschwitz w ostatnich dekadach – powiedział Piotr Cywiński.

Ogromne zaangażowanie, wrażliwość

i poświęcenie Luisa Ferreiro uzasadnia w pełni przyznanie tej nagrody. Osobiście cieszy mnie to, że nagrodę wręczamy osobie ze znacznie młodszego pokolenia od poprzednich laureatów – podkreślił.

Dotychczas „Światłem Pamięci” zostali uhonorowani: Profesor Władysław Bartoszewski, Krystyna Oleksy, Avner Shalev, Serge Klarsfeld oraz Sara J. Bloomfield

Publiczność w Kansas City na prawie 2 tysiącach metrów kwadratowych może zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących z Muzeum Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Przed budynkiem Union Station stanął także oryginalny wagon towarowy niemieckiej produkcji Model 2 wykorzystywany przy deportowaniu Żydów do gett i obozów zagłady na terenie okupowanej przez Niemcy Polski.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." powstała we współpracy Musealia oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelta, Dr. Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz z dr. Piotrem Setkiewiczem na czele.

Ekspozycja otrzymała Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2020. To najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa. Projekt zajął także drugie miejsce w Public Choice Award.

Wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” w Union Station w Kansas City oglądać można do 22 stycznia 2022 r.