Archiwalne mikro-zbiory, które stały się częścią innych archiwów bądź instytucji pamięci, bądź przyczyniły się do utworzenia tego typu instytucji, w naszym rozumieniu nie są mikro-archiwami.
Zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy posiadają informacje na temat mikro-archiwów zgodnych z wyżej przedstawioną charakterystyką. Wspólnie przeanalizujmy możliwości dalszej współpracy.
W jaki sposób EHRI wspiera mikro-archiwa?
Wielu instytucjom będącym w posiadaniu zbiorów związanych z Holokaustem przyświeca podobny cel: zachowanie dziedzictwa materialnego związanego z tą czarną kartą historii jako świadectwa dla obecnych i przyszłych pokoleń, dla upamiętnienia ofiar oraz ostrzeżenia o okrucieństwach, jakie człowiek jest w stanie popełnić. W ramach tych globalnych starań EHRI stawia sobie za cel dostarczanie wsparcia archiwom w całej Europie oraz na świecie przy udostępnianiu tych ważnych materiałów. EHRI udostępnia platformę cyfrową z opcją łatwego przeszukiwania, która umożliwia bezproblemowy dostęp do zbiorów archiwalnych rozsianych po różnych lokalizacjach. Naszym celem jest propagowanie informacji o tych ważnych materiałach archiwalnych wśród społeczności naukowej oraz obywateli, jak również uzupełnianie zbiorów o nowe dane, tworząc w ten sposób powiązania między uzyskanymi dokumentami oraz wzbogacanie przedstawianych przez nie historii.
Ostatnie dziesięć lat pokazało nam, że poszczególne instytucje prezentują bardzo zróżnicowany poziom w zakresie zarządzania materiałami oraz kwestii technicznych, dlatego też ścisła współpraca oraz uczenie się od siebie nawzajem stanowią podstawy działalności EHRI. Z przyjemnością zastosujemy naszą wiedzę z zakresu cyfrowej integracji zbiorów w Waszych mikro-archiwach, a dzięki zintegrowaniu posiadanych materiałów z naszym portalem staniecie się częścią sieci EHRI. Razem możemy opracować i zastosować strategie, dzięki którym Wasze zbiory zostaną zabezpieczone dla przyszłych pokoleń, a także udostępnione badaczom oraz szerokiej społeczności.
Zapraszamy do kontaktu!
Jeśli jesteś w posiadaniu mikro-zbiorów z zakresu tematyki Holokaustu zgodnych z wyżej przedstawioną charakterystyką bądź znasz kogoś, kto takie zbiory posiada, skontaktuj się z nami. Wspólnie przeanalizujmy możliwości dalszej współpracy.
Prosimy o wiadomość na adres [email protected] zawierającą:
•
•
•
•
Prosimy o informację, jak najlepiej się z Tobą skontaktować (e-mail, telefon, list tradycyjny). Wkrótce odpowiemy na Twoją wiadomość.
Photo by JF Martin