Memoria [PL] Nr 41 (02/2021) | Page 4

Biblioteka The Wiener Holocaust Library udostępnia świadectwa

o Holokauście w bazie Testifying to the Truth

W latach 1954-1960 dr Eva Reichmann, Zastępca Dyrektora Biblioteki oraz Kierownik Działu Badań stanęła na czele międzynarodowej akcji poszukiwania naocznych świadków oraz dokumentów świadczących o Holokauście, a dzięki jej działaniom powstała rzeczona baza danych, rozbudowana na niespotykaną dotąd skalę.

Dzięki tym dokumentom uzyskujemy dostęp do informacji od naocznych świadków Holokaustu, ocalonych mężczyzn, kobiet

i dzieci. Jest to bezcenny materiał edukacyjny dla młodych pokoleń oraz dowód motywujący do walki przeciwko zniekształcaniu obrazu Holokaustu oraz jego zaprzeczaniu. Biblioteka wyraża ogromną radość z faktu, iż wszystkie świadectwa, a jest ich aż 1300, dostępne będą za darmo dla wszystkich zainteresowanych.

Naoczni świadkowie Zagłady opisywali takie kwestie, jak doświadczenie życia

w nazistowskich gettach, obozach koncentracyjnych i obozach śmierci, jak również losy tych, którzy ukrywali się przed nazistami, zarówno tuż pod ich czujnym okiem posługując się fałszywymi dokumentami, jak również na strychach czy w piwnicach. Autorzy wspomnień to ocaleni pochodzenia żydowskiego, romskiego i Sinti, jak również świadkowie nazistowskich prześladowań.

W bazie znajdują się także świadectwa członków ruchu oporu działających przeciwko nazistom oraz ich współpracowników, a także tych, którym udało się uciec z obozów śmierci.

Pośród setek świadectw, do których dostęp jest możliwy poprzez opisywaną bazę, znajdują się na przykład wspomnienia Gertrude Deak, Żydówki z Węgier.

W 1958 roku Gertrude Deak wzięła udział

w wywiadzie przeprowadzonym przez jednego z badaczy z Biblioteki, w którym

z niewzruszoną determinacją przedstawiła wszystko to, czego doświadczyła. Kobieta

w najdrobniejszych szczegółach opisuje doświadczenie przejawów antysemityzmu ze strony nazistów, uwięzienie w licznych obozach koncentracyjnych, w tym

w Auschwitz-Birkenau, przeżycie marszu śmierci oraz wspomnienia z momentu swojego wyzwolenia.

W 2021 roku, dla upamiętnienia Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, biblioteka The Wiener Holocaust Library udostępniła nową bazę materiałów cyfrowych zatytułowaną Testifying to the Truth (Świadcząc o Prawdzie). Baza ta zawiera treści pochodzące od naocznych świadków Holokaustu, a wiele z nich nie było do tej pory powszechnie dostępnych online, a na język angielski zostały z tej okazji przetłumaczone po raz pierwszy przez wolontariuszy zaangażowanych w działalność Biblioteki.

The Wiener Holocaust Library