Memoria [PL] Nr 40 (01/2021) | Page 18

ambasador FEDERACJI ROSYJSKIEJ

Siergiej Andriejew

Szanowni Państwo, z okazji 76. rocznicy wyzwolenia przez Armię Czerwoną nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, pragnę przede wszystkim zwrócić się do byłych więźniów hitlerowskich obozów zagłady i obozów koncentracyjnych oraz do kombatantów, którzy walczyli na frontach II wojny światowej przeciwko hitlerowskim Niemcom i ich sojusznikom. Wobec tych ludzi, i tych którzy na szczęście nadal są z nami, i tych, którzy już odeszli mamy obowiązek pamięci, którą musimy zachować w całości bez wykluczeń i przemilczeń, chronić ją przed przekłamaniami na potrzeby koniunktury politycznej, bronić dobrego imienia żywych i poległych bohaterów, cywilów, którzy padli ofiarą nazistów i ich popleczników, aby przyszłe pokolenia zawsze pamiętały o okrucieństwie Holokaustu i obozach zagłady, aby ludzkość nigdy więcej nie dopuściła do takiego szaleństwa.

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ofiarami nazizmu było 6 milionów Żydów, z których 40 procent to obywatele byłego Związku Radzieckiego, a zatem ból Holokaustu nie jest nam obcy. Taki sam los naziści przygotowywali także innym, tak zwanym niepełnowartościowym narodom: Rosjanom, Białorusinom, Ukraińcom, Polakom, Cyganom. Plany te zostały pokrzyżowane w wyniku zwycięstwa koalicji antyhitlerowskiej w 1945 roku. Doceniamy wkład naszych sojuszników we wspólne zwycięstwa, ale na trzy czwarte zostały zdobyte przez Związek Radziecki, jak główne siły hitlerowskich Niemiec zostały zmielone na froncie radziecko-niemieckim, gdzie ramię w ramię z Armią Czerwoną, Rosjanami, Ukraińcami, Białorusinami, Tatarami, Żydami, Ormianami, Kazachami, Gruzinami, Uzbekami, Azerami, Mołdawianami, ludźmi dziesiątków innych narodowości, walczyły dwie armie Wojska Polskiego.

Za zwycięstwo nasz kraj zapłacił ogromną cenę. Zginęło 26,5 miliona obywateli radzieckich, przy czym dwie trzecie z nich to ludność cywilna, która padła ofiarą bombardowań, okupacji, obozów, blokad, głodu i chorób.

Pamiętać o ofiarach, to nasz obowiązek. Być dumnym ze zwycięstwa, to nasze niezaprzeczalne prawo. Z obrażeniem pamięci o naszych przodkach, którzy zmiażdżyli faszyzm, nigdy się nie pogodzimy. Niech nikt nie będzie miał żadnych złudzeń.