Memoria [PL] Nr 39 (12/2020) | Page 26

WYSTAWA KLUBU PIŁKARSKIEGO CHELSEA POŚWIĘCONA ŻYDOWSKIM SPORTOWCOM

I HOLOKAUSTOWI

chelseafc.com

W zeszłym roku klub piłkarski Chelsea FC wraz z jego właścicielem Romanem Abramovichem powierzyli Solomonowi Souzie stworzenie muralu upamiętniającego żydowskich piłkarzy, którzy zginęli podczas Holokaustu. Ostateczny wynik prac artysty został zaprezentowany podczas wystawy w Stamford Bridge z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Następnie klub podjął z Souzą współpracę mającą na celu stworzenie obszernej wystawy przedstawiającej żydowskich sportowców zamordowanych przez nazistów podczas drugiej wojny światowej. Instalacja artystyczna oraz wirtualna wystawa stanowią część kampanii klubu Chelseac FC ufundowanej przez Romana Abramovicha pod hasłem Powiedz Nie Antysemityzmowi.

49 płomieni zawartych w tytule symbolizuje medalistów olimpijskich zamordowanych podczas Holokaustu.

Celem wystawy jest przedstawienie historii Holokaustu z punktu widzenia żydowskich sportowców. Wśród sylwetek 15 sportowców przedstawionych na wystawie poznajemy na przykład losy Alfreda i Gustawa Feliksa Flatow, Niemców pochodzenia żydowskiego, którzy zdobyli złote medale podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach

w 1896 roku. Obydwaj kuzyni byli gimnastykami i zmarli z głodu w obozie koncentracyjnym Theresienstadt. Na wystawie przedstawiono także sylwetkę Lilli Henoch, niemieckiej lekkoatletki pochodzenia żydowskiego, która ustanowiła cztery rekordy świata oraz wygrała 10 ogólnoniemieckich zawodów w zakresie czterech różnych dyscyplin. W 1942 r. Lilli została wraz z matką deportowana do Rygi, gdzie obydwie kobiety zostały zamordowane.

Tak Frank Lampard wypowiedział się w kontekście wernisażu wystawy: „Sport posiada ogromną siłę jednoczenia ludzi. Dzielimy się historiami wszystkich tych sportowców, by zainspirować przyszłe pokolenia do nieprzerwanej walki z antysemityzmem, dyskryminacją i rasizmem we wszystkich przejawach”.

Emma Hayes dodała: „Musimy zdawać sobie sprawę, że dziedzina życia, jaką jest sport, nie pozostała wolna od okrucieństw przeszłości. Wystawa przywołuje jedne z najczarniejszych momentów w naszych dziejach. Poznajemy Holokaust z perspektywy kobiet i mężczyzn zaangażowanych w profesjonalną działalność sportową z całego świata. Losy takich żydowskich sportowców, jak Lilli Henoch, Anna Dresden-Polak i Gertrude Kleinova przypominają nam, że jako klub, jak również jako indywidualni sportowcy, nigdy nie możemy przyjmować naszej wolności za pewnik”.

Klub piłkarski Chelsea FC, we współpracy z Jewish News oraz znanym brytyjskim artystą ulicznym Solomonem Souzą, udostępniają dziś zwiedzającym wystawę pod tytułem 49 Płomieni – Żydowscy Sportowcy i Holokaust.