Turystyka z wartościami
Paweł Sawicki
Czytając o Centrum Dialogu i Modlitwy dostrzega się dwie przenikające się sfery – sferę turystyki i sferę refleksji. O turystyce za chwilę, jednak na początku chciałbym zapytać, dla jakiej refleksji powstało Centrum?
Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało z myślą o tych wszystkich, których poruszyła wizyta w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, a którym trudno od razu wsiąść do samochodu, pociągu czy autokaru i odjechać zaraz po, bez poukładania swoich myśli czy uspokojenia emocji. Wizyta w takim miejscu zapada głęboko w pamięć i pozostawia wiele pytań. Każdy z nas przeżywa emocje w zupełnie inny sposób, najważniejsze, aby dać indywidualny czas i przestrzeń, równocześnie być gotowym na słuchanie i rozmowę. Naszą misją jest tworzenie miejsca dialogu pomiędzy ludźmi o odmiennych kulturach, przekonaniach i religiach.
Refleksji sprzyja oczywiście zarówno sama bliskość Miejsca Pamięci, jak i stała współpraca z Muzeum.
Tak, na „bliskość” Centrum Dialogu i Miejsca Pamięci Auschwitz, możemy spojrzeć w dwóch aspektach. Geograficznym, gdyż odległość nas dzieląca to jedynie 750 m czyli tzw. walking distance. Z drugiej strony „bliskość” naszych instytucji stanowi wieloletnia współpraca, oparta na wzajemnym zaufaniu, skoncentrowana na edukacji o ludobójstwie
i Holokauście, czego wynikiem są liczne projekty czy konferencje międzynarodowe. Tutaj należą się wielkie podziękowania dla dyrekcji Muzeum za przychylność dla naszej Instytucji oraz empatię w różnych sytuacjach.
Przyjrzyjmy się zatem sferze turystycznej. Co mają do dyspozycji goście Centrum?
W bezpośredniej bliskości Miejsca Pamięci Auschwitz działa Centrum Dialogu i Modlitwy. Poniżej publikujemy rozmowę z dyrektorem Centrum ks. Janem Nowakiem.