Uczniowie szkół przejmują inicjatywę
Pilotażowy projekt „Every Name Counts”, w którym uczestniczyło około 1 000 uczniów z Niemiec, został uruchomiony 27 stycznia 2020 r. – 75 lat po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uczniowie spędzili ten dzień na przepisywaniu nazwisk i dat urodzenia z list deportacyjnych, rekonstruowaniu biografii
i refleksji nad losem deportowanych. Arolsen Archives dostarczyło wcześniej szkołom, które wzięły udział w projekcie, obszerny zestaw materiałów do wykorzystania podczas przygotowań i dalszych etapów projektu.
Uczniowie pracowali nad listami deportacyjnymi z niemieckich miast Kassel, Frankfurt nad Menem, Darmstadt i Wiesbaden. Takie regionalne podejście sprawiło, że młodzi ludzie mogli zastanowić się nad tym, że często ostatni adres deportowanych znajdował się na ulicy, którą znali, lub w mieście, z którego pochodzili. Dla uczniów uczestniczących w projekcie praca z oryginalnymi dokumentami zawierającymi nazwiska i wiek ofiar, a także informacje o miejscu ich zamieszkania w bezpośredni sposób umożliwiała zapoznanie się ze zbrodniami popełnionymi przez reżim nazistowski.
Projekt wchodzi na poziom międzynarodowy
Pod koniec kwietnia projekt wszedł na poziom międzynarodowy. Każdy, kto ma komputer i niezawodne połączenie internetowe, może wziąć udział w projekcie „Every Name Counts”. Projekt wykorzystuje platformę internetową, która ułatwia każdemu przepisywanie informacji, takich jak nazwiska, daty urodzenia, a czasem także zawód deportowanych lub ostatni adres z dokumentów historycznych i wprowadzanie ich do bazy danych.
Aby zapobiec pomyłkom lub nadużyciom, każdy dokument musi zostać przetworzony trzykrotnie przez trzy różne osoby. Dane są porównywane, korygowane
i uzupełniane przez pracowników Arolsen Archives, zanim zostaną przesłane do bazy danych, która jest sercem archiwum internetowego. Proces ten zajmuje kilka tygodni, a po jego zakończeniu szanse na uzyskanie pozytywnych wyników wyszukiwania są znacznie większe.