Ze względu na bezprecedensową sytuację zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią koronawirusa upamiętnienie rocznicy miało inny niż pierwotnie planowano charakter. Nie były to zatem obchody o charakterze masowym. Wiele zaplanowanych wydarzeń, zwłaszcza wystawienniczych, odbywało się i nadal odbywa w przestrzeni internetowej. Znaleźć je można na specjalnej stronie: 14czerwca.auschwitz.org.
Muzeum przygotowało m.in.:
WYKŁAD ONLINE: „Początki niemieckiego obozu Auschwitz”, dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz
LEKCJĘ INTERNETOWĄ: „Polacy w KL Auschwitz"
WYSTAWĘ ONLINE: „Od 14 VI znajduję się w obozie koncentracyjnym Auschwitz...” Obozowe listy Tadeusza Korczowskiego
14 czerwca na terenie Miejsca Pamięci odbyło się symboliczne upamiętnienie.
W wydarzeniach upamiętniających rocznicę wzięły udział dwie byłe więźniarki obozu Auschwitz: Lucyna Adamkiewicz oraz Barbara Wojnarowska-Gautier, a także delegacje władz RP z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. Przed blokiem 11 zabrzmiał hymn Polski. Wieńce pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 złożyli Prezydent RP, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
„Na pamiątkę wizyty w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady; dla uczczenia 80. rocznicy pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz; składając hołd pamięci ofiar, więzionych, zamordowanych i zamęczonych przez funkcjonariuszy hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy; z uznaniem i wdzięcznością dla dyrekcji i pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – kustoszy i strażników tego miejsca, które jest wstrząsającym symbolem zbrodni, terroru i eksterminacji; z głębokim przekonaniem, że prawda o tym, co wydarzyło się tutaj podczas II wojny światowej, pozostanie na zawsze przestrogą dla całej ludzkości. Nigdy więcej wojny, nienawiści, rasizmu!” – napisał Prezydent Andrzej Duda w księdze pamiątkowej Muzeum.
W specjalnym wystąpieniu z okazji rocznicy Minister Piotr Gliński zapowiedział powstanie Nowej Wystawy Polskiej w Miejscu Pamięci Auschwitz, która finansowana będzie ze środków MKiDN: – Trwają już zaawansowane prace, tak by ekspozycja była gotowa w ciągu najbliższych trzech lat. Będzie to wielowymiarowa, nowoczesna prezentacja, tak ważna dla szerzenia wiedzy i kontynuacji pamięci i tak ważna dla rodzin polskich ofiar, które nadal noszą w sobie traumę swoich przodków.