Memoria [PL] Nr 32 (05/2020) | Page 27

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”

Zdaniem jurorów projekt ten, o charakterze uświadamiającym i edukacyjnym, przyczynia się do zachowania pamięci o jednym z najciemniejszych okresów w historii ludzkości. „Opiera się on na pogłębionych naukowych badaniach historycznych. Tematyka przedstawiona została w bezpośredni sposób, dostępny dla ogółu społeczeństwa, a przekaz wystawy dotarł już do wielu osób. Informacje o wystawie szerzą się za pośrednictwem mediów społecznościowych, trafiając w ten sposób do młodzieży i przyczyniając się do upamiętniania ofiar Auschwitz przez szerokie grono odbiorców” – czytamy w uzasadnieniu jury.

„W projekt zaangażowało się wiele współpracujących między sobą instytucji, tworząc dobre praktyki współpracy dla organizacji non-profit oraz instytucji komercyjnych. Wystawa tworzy platformę wymiany wiedzy, a także zbierania oraz interpretowania dokumentów. Przedstawiane obiekty doskonale oddają atmosferę autentycznego miejsca pamięci, o co nie łatwo w przypadku wystawy objazdowej, a co po części udało się osiągnąć poprzez bogactwo prezentowanych przedmiotów” – podkreślili jurorzy.

Pierwsza prezentacja ekspozycji miała miejsce w Madrycie, gdzie obejrzało ją ponad 600 tysięcy osób. W tej chwili można ją oglądać w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku. Zobaczyć na niej można ponad 700 oryginalnych obiektów, większość pochodzących ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa oraz oryginalny wagon towarowy niemieckiej produkcji Model 2 wykorzystywany przy deportowaniu Żydów do gett i obozów zagłady na terenie okupowanej Polski.

Nagrody Dziedzictwa Kulturowego / Nagrody Europa Nostra zostały ustanowione przez Komisję Europejską w 2002 roku i od tamtego czasu są przyznawane przez sieć Europa Nostra. W tym roku wyróżnienia otrzymało 21 projektów z 15 krajów. Musealia i Muzeum Auschwitz otrzymało nagrodę w kategorii „Edukacja, szkolenie i zwiększanie świadomości”.

Celem nagród jest wyróżnianie i promowanie najlepszych praktyk związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, badaniami, zarządzaniem, wolontariatem, edukacją i komunikacją. W ten sposób przyczyniają się one do większego publicznego uznania dziedzictwa kulturowego, jako strategicznego zasobu europejskiej gospodarki i społeczeństwa. Nagrody są finansowane przez program Kreatywna Europa realizowany przez Unię Europejską.

Sympatycy dziedzictwa kulturowego z Europy i całego świata mogą teraz głosować online i wybrać tegorocznego laureata „Public Choice Award”. W czasach pandemii i fizycznego dystansu Komisja Europejska i Europa Nostra mają nadzieję zainspirować szczególnie dużą liczbę osób do zapoznania się z nagrodzonymi projektami i wyboru swojego faworyta. Zwycięzca "Public Choice Award" zostanie ogłoszony jesienią.

Więcej informacji:

Nowa międzynarodowa wystawa objazdowa na temat historii Auschwitz otwarta w Madrycie

Ogromny sukces wystawy o Auschwitz w Madrycie

Nasza odpowiedzialność jest taka sama, jak "nie tak dawno, nie tak daleko". Otwarcie wystawy "Auschwitz" w Nowym Jorku.

Ponad 100 tysięcy odwiedzających wystawę o Auschwitz Nowym Jorku. Ekspozycja przedłużona do sierpnia 2020 r.

Plakat wyborczy z 1932 roku promujący kandydaturę Adolfa Hitlera w wyborach Reichsprasident. Przedstawiając Hitlera jako silnego lidera odwołuje się on do dzielonego przez naród niemiecki strachu przed biedą i nędzą. Zbiory Biblioteki Wiener Holocaust Library.