Nowa wystawa internetowa amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie pokazuje, jak lata prześladowań i wykluczania członków plemienia Rohingya przez birmańską armię doprowadziły do ludobójstwa.
Ponad dachami obozów dla uchodźców, w których przebywają członkowie plemienia Rohingya, roztacza się widok na góry Birmy, ich rodzinnego kraju. Dziś niemal milion członków muzułmańskiej mniejszości mieszka po drugiej stronie granicy, w Bangladeszu.
Wielu z nich uciekło w 2017 roku przed krwawymi atakami armii birmańskiej, która zamordowała członków ich rodzin oraz zniszczyła ich domy i wioski. Tysiące osób zginęły. Członkowie plemienia Rohingya pozostają w obozach, ponieważ po powrocie do domu obawialiby się o swoje życie.
Już wcześniej spotkali się z prześladowaniami. Po przewrocie wojskowym w 1962 roku władza w Birmie nabrała skrajnie nacjonalistycznego charakteru, ze szczególnym naciskiem nałożonym na kwestie religijne i etniczne. W kolejnych dekadach członkowie armii atakowali przedstawicieli mniejszości, w tym plemienia Rohingya.
Fot. Greg Constantine