– W latach ubiegłych na główne obchody składały się trzy elementy: Msza Święta w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach – przestrzeni sakralnej w szczególny sposób związanej z więźniami pierwszego transportu, oficjalne upamiętnienie w historycznym miejscu przybycia transportu – gdzie dziś znajduje się Małopolska Uczelnia Państwowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – oraz oddanie hołdu Ofiarom Auschwitz pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz I – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
Ze względu na bezprecedensową sytuację zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią koronawirusa obchody rocznicy deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz będą miały inny niż pierwotnie planowano charakter.
– Niestety nie będą to obchody o charakterze masowym. Wiele zaplanowanych wydarzeń, zwłaszcza wystawienniczych, będziemy przenosić w przestrzeń internetową. Przygotowujemy także specjalną lekcję online poświęcona historii Polaków w niemieckim obozie Auschwitz. Wiele informacji będzie się także pojawiać w mediach społecznościowych po to, aby z historią pierwszego transportu i początków obozu Auschwitz dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców w świecie. Program głównych obchodów będzie jednak dostosowany do ograniczeń wynikających z zagrożenia pandemią. Ze wszystkimi współorganizatorami będziemy w najbliższych dniach zastanawiać się, w jaki sposób najgodniej upamiętnić czerwcową rocznicę w tych szczególnych okolicznościach – dodał dyrektor Cywiński.
Więźniowie pierwszego transportu na dworcu kolejowym w Tarnowie