OD REDAKCJI
„My jednak raczej nie dożyjemy tego i dlatego właśnie piszę mój testament. Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce, niech dożyje lepszych czasów, niech zaalarmuje świat o tym, co się stało w XX wieku...”
Te słowa z testamentu Dawida Grabera, zachowanego w ukrytym na terenie getta warszawskiego Archiwum Ringelbluma, powinniśmy przypominać sobie każdego dnia. Nasza praca dziś, owe codzienne alarmowanie świata, nie byłaby bowiem możliwa bez odwagi ludzi, którzy wtedy znaleźli w sobie ogromną odwagę, aby dokumentować i zapisywać losy tych, którzy cierpieli i ginęli.
W grudniowej „Memorii” pokazujemy przejmującą nową wystawę stałą w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, której narracja osnuta wokół historii grupy Oneg Szabat Emanuela Ringelbluma. Wybieramy się także w podróż do Madrytu, który jest pierwszym przystankiem w siedmioletniej podróży ogromnej wystawy poświęconej Auschwitz i Holokaustowi, gdzie historię opowiada ponad 600 autentycznych przedmiotów. A już niedługo odkryte dzięki archeologom obiekty z terenu byłego obozu KL Plaszow trafią na zupełnie nową wystawę. Polecam lekturę tych, a także wielu innych artykułów.
Zachęcam także wszystkich naszych czytelników do współpracy z nami. Będziemy wdzięczni za przesyłanie nam informacji i sygnałów
o wydarzeniach, projektach, publikacjach, wystawach, konferencjach, czy badaniach, o których moglibyśmy pisać. Czekamy także na propozycje artykułów. Prosimy również o przekazywanie informacji o samym miesięczniku innym zainteresowanym – również w mediach społecznościowych.
Nasz e-mail to: [email protected]
Paweł Sawicki, Redaktor Naczelny